1 Laszlo Garamszegi (Hun) P-Nivo-FTC 4.38.02
2 Kazuya Kazaki (Jpn) Team NIPPO 0.11
3 Aldo Ino Ilešic (Slo) Perutnina Ptuj 0.28
4 Mariusz Wiesiak (Pol) Team NIPPO
5 Dawid Krupa (Pol) Legia
6 Takehiro Mizutani (Jpn) Team Bridgestone Anchor
7 Satoshi Hirose (Jpn) Team NIPPO
8 Martin Prazdnevsky (Svk) Podbrezova
9 Kasper Larsen (Den) Glud & Marstrand Horsens
10 Mateusz Rybczynski (Pol) Legia
11 Svetislav Tchanliev (Bul) Burgas Ciklomont Mix
12 Antoliy Varvaruk (Ukr) Puris-Kamen
13 Zvonimir Pokupec (Cro) Puris-Kamen
14 Robert Glovniak (Svk) Podbrezova
15 Žolt Der (Srb) Serbia & Montenegro II
16 Shimichi Fukushima (Jpn) Team Bridgestone Anchor
17 Martin Cerepan (Svk) Podbrezova
18 Zoltan Remak (Svk) Podbrezova
19 Marek Blazej (Pol) Legia
20 Predrag Prokic (Srb) Serbia & Montenegro I
21 Armin Steurer (Aut) ARBO Denzel
22 Adry Lebedev (Est) Kalev Chocholate
23 Dragan Spasic (Srb) Serbia & Montenegro I
24 Sebastian Skiba (Pol) Legia
25 Krasimir Dimitrov (Bul) Bulgaria
26 Tomislav Danculovic (Cro) Perutnina Ptuj
27 Georgijev Georgi (Bul) Velo M
28 Menno De Boer (Ned) B.R.C. Kennemerland
29 Tasutaka Tashiro (Jpn) Team Bridgestone Anchor
30 Evgeni Gerganov (Bul) Burgas Ciklomont Mix
31 Grzegorz Zoledziowski (Pol) Legia
32 Csaba Szekeres (Hun) P-Nivo-FTC
33 Jaroslaw Welniak (Pol) Legia
34 Valter Bonca (Slo) Perutnina Ptuj
35 Svetozar Demirev (Bul) Velo M
36 Esad Hasanovic (Srb) Serbia & Montenegro I
37 Bogdan Stoytchev (Bul) Bulgaria
38 Massimo Demarin (Cro) Perutnina Ptuj
39 Petko Atanasov (Bul) Bulgaria
40 Miran Kelner (Slo) Perutnina Ptuj
41 Yasuhiro Yamamoto (Jpn) Team NIPPO
42 Kazuo Inoue (Jpn) Team Bridgestone Anchor 17.42
43 Gabor Arany (Hun) P-Nivo-FTC
44 Rusen Rusev (Bul) Bulgaria
45 Ondrej Slobodnik (Svk) Podbrezova
46 Dennis Rasmussen (Den) Glud & Marstrand Horsens
47 Goran Jensen (Den) Glud & Marstrand Horsens
48 Morten Cristiansen (Den) Glud & Marstrand Horsens
49 Mico Brkovic (Srb) Serbia & Montenegro I
50 Igor Kranjec (Slo) Perutnina Ptuj
51 Koji Fukushima (Jpn) Team Bridgestone Anchor
52 Masahiko Mifune (Jpn) Burgas Ciklomont Mix 33.09
53 Raymond Rol (Ned) B.R.C. Kennemerland
54 Hugo Gootjes (Ned) B.R.C. Kennemerland
55 Alan Dumic (Cro) Puris-Kamen
56 Roman Thaler (Ita) ARBO Denzel 36.34
57 Thomas Taubel (Aut) ARBO Denzel
58 Philip Schulz (Ger) Profiline
59 Hugo Keetman (Ned) B.R.C. Kennemerland
60 Eduard Fuchs (Aut) ARBO Denzel
61 Ivan Grossi (Ita) Team NIPPO
62 Robert Gorgos (Ger) Profiline
63 Junichi Shibuyta (Jpn) Team Bridgestone Anchor
DNF Jens Erik Madsen (Den) Glud & Marstrand Horsens
DNF Andrei Leptšenko (Est) Kalev Chocholate
DNF Igor Pajovic (Srb) Serbia & Montenegro II
Mountains
Krstac - Cat. 1, 23 km
1 Sebastian Skiba (Pol) Legia 10 pts
2 Grzegorz Zoledziowski (Pol) Legia 8
3 Evgeni Gerganov (Bul) Burgas Ciklomont Mix 6
4 Svetislav Tchanliev (Bul) Burgas Ciklomont Mix 5
5 Shimichi Fukushima (Jpn) Team Bridgestone Anchor 4
6 Aldo Ino Ilešic (Slo) Perutnina Ptuj 3
Bukovica - Cat. 1, 34 km
1 Sebastian Skiba (Pol) Legia 10 pts
2 Svetislav Tchanliev (Bul) Burgas Ciklomont Mix 8
3 Grzegorz Zoledziowski (Pol) Legia 6
4 Evgeni Gerganov (Bul) Burgas Ciklomont Mix 5
5 Shimichi Fukushima (Jpn) Team Bridgestone Anchor 4
6 Miran Kelner (Slo) Perutnina Ptuj 3
Paštrovacka Gora - Cat. 2, 117 km
1 Evgeni Gerganov (Bul) Burgas Ciklomont Mix 5 pts
2 Sebastian Skiba (Pol) Legia 3
3 Grzegorz Zoledziowski (Pol) Legia 2
4 Shimichi Fukushima (Jpn) Team Bridgestone Anchor 1
Put - Cat. 3, 145 km
1 Kazuya Kazaki (Jpn) Team NIPPO 3 pts
2 Evgeni Gerganov (Bul) Burgas Ciklomont Mix 2
3 Valter Bonca (Slo) Perutnina Ptuj 1
Sprints
Njeguši, 28 km
1 Grzegorz Zoledziowski (Pol) Legia 5 pts
2 Shimichi Fukushima (Jpn) Team Bridgestone Anchor 3
3 Sebastian Skiba (Pol) Legia 1
Podgorica, 71 km
1 Sebastian Skiba (Pol) Legia 5 pts
2 Grzegorz Zoledziowski (Pol) Legia 3
3 Svetislav Tchanliev (Bul) Burgas Ciklomont Mix 1
Budva, 142 km
1 Evgeni Gerganov (Bul) Burgas Ciklomont Mix 5 pts
2 Shimichi Fukushima (Jpn) Team Bridgestone Anchor 3
3 Sebastian Skiba (Pol) Legia 1
Close