Stage races
   Österreich-Rundfahrt
   Aberdeen (b)
   Adel, Criterium
   Baby Giro
   Bach
   Baginton, Criterium
   Barton Upon Humber
   Bedlington, Cyclo-cross
   Beerzel, Amateurs
   Beerzel, Cyclo-cross
   Belfast (p)
   Belfast (u)
   Berlaar, Amateurs (a)
   Beverley (d)
   Bickerstaffe (a)
   Bierbeek, Amateurs
   Birmingham
   Bornem, Amateurs
   Boughton Street
   Bournemouth, Cyclo-cross (b)
   Breda, Criterium, Amateurs (a)
   Bridlington, Criterium
   Bristol, Cyclo-cross
   Bristol, Cyclo-cross (b)
   Brockenhurst, Cyclo-cross
   Bromsgrove, Criterium
   Bury, Criterium
   Caen (a)
   Calingasta
   Cambridge (b)
   Capernwray (a)
   Cheltenham, Criterium
   Chobham, Cyclo-cross
   Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca
   Cinturón Internacional de Cataluña
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Monts du Livradois
   Circuit Franco-Belge
   Clásico RCN
   Cleckheaton, Criterium
   Colchester, Cyclo-cross
   Coventry
   Cranleigh (a)
   Critérium du Dauphiné
   Cronostaffetta
   Cwmcarn
   Division Championship West Yorkshire, Road, Great Britain
   Doble Melo
   Doble San Francisco-Miramar
   Doncaster, Criterium
   Dookola Mazowska
   Dublin (u)
   Dumfries (b)
   Dunfermline (a)
   Durham, Cyclo-cross (e)
   Dusika Jugend Tour, Juniors
   East Kilbride (a)
   Eccleston
   Eccleston
   Ename, Juniors
   Ferryhill
   Ferryhill
   Fitchburg Longsjo Classic
   Flèche du Sud
   Fornham Saint Martin
   Gateshead, Criterium
   Giro d'Italia
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro di Sardegna
   Girvan
   Glasgow (l)
   Glossop (c)
   Gooik, Amateurs
   Goosnargh (a)
   Goostrey
   GP du Midi-Libre
   GP Philips
   GP Robbialac
   Grande Prémio Casal
   Grande Prémio Riopele
   Greenall Whitley Grand Prix Two Day
   Haasrode, Amateurs
   Halstead (c)
   Hambledon (g)
   Hambledon, Criterium
   Harby, Criterium
   Henbury
   Higham, Criterium (a)
   Houghton le Spring, Criterium
   Houghton le Spring, Cyclo-cross
   Hulst, Amateurs
   Ichtegem, Amateurs
   Inkberrow, Criterium, Elite w/o contract
   Itegem, Amateurs
   Jaarklassement - Brabant - Het Volk - Amateurs
   Jaarklassement - Brabant - Het Volk - Amateurs
   Jaarklassement - Brabant - Het Volk - Amateurs
   Jaarklassement het volk, Novices
   Keighley (d)
   Keighley, Criterium
   Kemzeke, Amateurs
   Kent
   Kettering, Criterium
   Kilmarnock (b)
   Klemskerke, Amateurs
   Košice - Tatry - Košice
   Kroz Jugoslavija
   Kroz Srbiju
   Lausanne (a)
   Leeds (j)
   Letchworth (b)
   Lewes, Criterium
   Lichtervelde, Criterium, Amateurs
   Liverpool, Criterium
   Lombeek-Sainte-Catherine, Novices
   London, Cyclo-cross
   Long Crendon (a)
   Luxembourg (b)
   Maarke-Kerkem, Juniors
   Macclesfield (e)
   Manchester (a)
   Marseille (g)
   Merseyside Four Day
   Middelburg, Amateurs
   Middlesbrough
   Middlesbrough, Criterium
   Mil Millas Orientales
   Milk Race
   Montjuich (a)
   Morecambe (d)
   Morecambe (d)
   Mullingar
   National Championship, Road, ITT, Amateurs, Great Britain
   National Championship, Road, ITT, Amateurs, Ireland
   National Championship, Road, ITT, Elite, Great Britain (F)
   New Brighton, Criterium
   Newcastle
   Newcastle
   Newcastle (l)
   Newstead
   Nottingham, Criterium (f)
   Olympia's Tour
   Omloop van de Zes Provinciën
   Omloop van Zeeuws-Vlaanderen, Amateurs
   Onze-Lieve-Vrouw-Waver, Amateurs
   Otley (c)
   Outer, Amateurs
   Périers
   Paris - Luxembourg
   Paris - Nice
   Penn Street
   Preston, Cyclo-cross
   Preston, Cyclo-cross
   Quatre Jours de Dunkerque
   Queensferry
   Rás Tailteann
   Rheinland-Pfalz Rundfahrt
   Richmond
   Roeselare, Amateurs
   Romford (b)
   Ronde van België
   Ronde van België, Amateurs
   Ronde van de provincie Luxemburg
   Ronde van Limburg, Amateurs
   Rowlands Castle (b)
   Ryde
   Saint Helier (b)
   Scottish Milk Race
   Setmana Catalana de Ciclismo
   Settimana Ciclistica Bergamasca
   Settimana Ciclistica Lombarda
   Shildon, Cyclo-cross
   Smethwick, Criterium
   Southampton
   Southampton, Cyclo-cross
   Southport
   Stafford
   Stamfordham (a)
   Stapleford (b)
   Star Trophy Road Series
   Stokesley (b)
   Surrey
   Telford
   Teralfene, Novices
   Tideswell (c)
   Tielt, Amateurs
   Tirreno-Adriatico
   Tonbridge
   Tour d'Indre-et-Loire
   Tour de Bretagne
   Tour de France
   Tour de l'Avenir
   Tour de la Guadeloupe
   Tour de la Manche
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Yonne
   Tour de Luxembourg
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Romandie
   Tour de Suisse
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Nord
   Tour Nivernais Morvan
   Tour of Albania
   Tour of Algeria
   Tour of Bulgaria
   Tour of Ireland
   Tour of the North
   Tour of Ulster
   Trophée d'Europe de la Montagne
   Ugley (a)
   Vehicle & General Double Bonus Elite Series
   Volta a Portugal
   Volta Ciclista a Catalunya
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a España
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a Levante
   Vuelta a los Valles Mineros
   Vuelta a Mallorca
   Vuelta a Toledo
   Vuelta al Táchira
   Vuelta Ciclista a Aragón
   Vuelta Ciclista a la Rioja
   Vuelta Ciclista a Navarra
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista Asturias
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta de la Juventud Mexicana
   Warrington
   Watford, Cyclo-cross
   West Yorkshire Championship, Cyclo-cross, Elite, Great Britain
   Weston-super-Mare
   Whitehaven
   Wicklow
   Wien - Rabenstein - Gresten - Wien
   Wilrijk, Amateurs
   Wolverhampton (g)
   Wolverhampton (o)
   Wolverhampton, Criterium
   Wombourn
   Woodstock, Criterium
   Worcester
   Yeovil, Cyclo-cross (a)
   Závod Míru
Other races