Stage races
   500 Millas del Norte
   Österreich-Rundfahrt
   Albacete (a)
   Albstadt (F)
   Another Dam Race
   Arden Challenge
   Azerbaïjan Tour
   Baby Giro
   Baltyk-Karkonosze-Tour
   Bay Classic (F)
   Bay Cycling Classic
   Bayern Rundfahrt
   Berlin, U23
   Berlin, U23
   Beuvry, Cyclo-cross
   Bidasoa Itzulia
   Bizkaiko Bira
   Blue Cross Cycle
   Boekel (F)
   Boucles de la Mayenne
   Brandenburg Rundfahrt
   Brixia Tour
   Calingasta
   Canberra Tour
   Cascade Classic
   Cascade Classic (F)
   Central Valley Classic
   Chums Classic
   Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Lorraine
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Monts du Livradois
   Circuit des Plages Vendéennes
   Circuit Franco-Belge
   Circuito Montañés
   Clásica Internacional de Alcobendas y Villalba
   Clásica Nacional Ciudad de Anapoima
   Clásico RCN
   Clásico Virgen de la Consolación de Táriba
   Clasica Alcaldía de Pasca
   Clasica de la Feria
   Clasica del Meta
   Clasico Ciclistico Banfoandes
   Clasico Mundo Ciclistico
   Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors
   Course de Solidarnosc et des Champions Olympique
   Critérium du Dauphiné
   Critérium Européens des Jeunes, Novices
   Critérium International
   Cyclefest
   Deutschland Tour
   Doble Bragado
   Doble Chepes
   Doble Copacabana GP Fides
   Doble Melo
   Doble San Francisco-Miramar
   Dongen (a)
   Dookola Mazowska
   Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Juniors
   Driedaagse van De Panne
   Driedaagse van West-Vlaanderen
   Eko Tour Dookola Polski (F)
   Essor Breton
   Etoile de Bessèges
   Etoile Morgienne
   Euskal Bizikleta
   Fana Sykkelfestival, Elite/U23
   Fitchburg Longsjo Classic
   Flèche du Sud
   Gateway Cup
   Georgia Labour Day
   Giro Ciclistico Pesche Nettarine di Romagna
   Giro d'Italia
   Giro d'Italia Donne (F)
   Giro del Capo
   Giro del Trentino
   Giro Della Liguria
   Giro della Provincia di Lucca
   Giro della Toscana Int. Femminile (F)
   Giro della Toscana, U23
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro della Valsesia
   Giro delle Regioni, U23
   Giro delle Valli Cuneesi nelle Alpi del Mare
   Giro Riviera Ligure Pomente
   GP Abimota
   GP CTT Correios de Portugal
   GP Cycliste de Gemenc
   GP du Midi-Libre
   GP Erik Breukink
   GP Guillaume Tell
   GP Internacional MR Cortez-Mitsubishi
   GP Mosqueteiros - Rota do Marquês
   Gracia Orlova (F)
   Grande Boucle Féminine Internationale (F)
   Grande Prémio do Minho
   Green Mountain Stagerace
   Guldensporentweedaagse
   Herald Sun Tour
   Hessen Rundfahrt
   Heuvelland Tweedaagse
   Holland Ladies Tour (F)
   Inter. Course 4 Asy Fiata Autopoland
   International Cycling Classic
   International Presidency Turkey Tour
   Inverness
   Jadranska Magistrala
   Joe Martin Stage Race
   Junior Tour Of Ireland
   Kansas City
   Keizer der Juniores Koksijde, Juniors
   Košice - Tatry - Košice
   Kranj
   Krasna Lipa Tour Féminine (F)
   Kroz Srbiju
   Le Tour du Grand Montréal (F)
   Le Transalsace International, U23
   Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23
   Lidice
   Lleida
   Münsterland Tour, Juniors
   Madera County Stage Race
   Mainfranken-Tour, U23
   Malopolski Wyscig Gorski
   Merced, Criterium
   Millionairsrace
   Montjuich
   Moscou (a)
   Nature Valley Grand Prix
   New Zealand Cycle Classic
   Niedersachsen Rundfahrt
   Niedersachsen Rundfahrt, Juniors
   Nieuwegein (a)
   Nieuwegein (a)
   Nieuwegein (c)
   Nieuwegein (d)
   Nieuwegein (e)
   Nieuwegein (f)
   Nieuwegein (g)
   Nieuwegein (g)
   Nieuwrode, Amateurs
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   OZ Wielerweekend
   Paris - Corrèze
   Paris - Nice
   Paths of King Nikola
   Perlis Open
   Pohar Hlas Ludu
   Porto - Lisboa
   Post Danmark Rundt
   Postgirot Open
   Quatre Jours de Dunkerque
   Rás Tailteann
   RaboSter Zeeuwsche Eilanden (F)
   Ras Mumhan
   Red River Classic
   Redlands Bicycle Classic
   Redlands Bicycle Classic (F)
   Regio Tour International
   Rheinland-Pfalz Rundfahrt
   Ringerike
   Ringsted
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde van België
   Ronde van de Provincie Antwerpen
   Ronde van Limburg, Amateurs
   Ronde van Nederland
   Ronde van Vlaams-Brabant
   Ronde van Zuid-Oost-Vlaanderen
   Route du Sud
   Ruban Granitier Breton
   Rutas de America
   Saaremaa Velotuur
   Sachsen Tour
   San Dimas Stage Race
   San Juan
   Sea Otter Classic
   Semana Aragonesa
   Setmana Catalana de Ciclismo
   Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali
   Settimana Ciclistica Lombarda
   Solano Bicycle Classic
   Steiermark Rundfahrt
   Ster Elektrotoer
   Surrey League 5 Days
   Szlakiem Grodow Piastowskich
   Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F)
   Thüringen-Rundfahrt, U23
   Tirreno-Adriatico
   Tobago International
   Torneio de Verão
   Tour Cycliste Féminin de la Drôme (F)
   Tour d'Egypte
   Tour de Beauce
   Tour de France
   Tour de Franche Comté Cycliste
   Tour de Gironde
   Tour de Hokkaido
   Tour de Hongrie
   Tour de Korea
   Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié
   Tour de l'Aude Cycliste Féminin (F)
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'Est International
   Tour de la Dordogne
   Tour de la Guadeloupe
   Tour de la Manche
   Tour de la Martinique
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Région Wallonne
   Tour de Langkawi
   Tour de Louisiana
   Tour de Luxembourg
   Tour de Maurice
   Tour de Moselle
   Tour de Normandie
   Tour de Pécs
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Ribas
   Tour de Romandie
   Tour de Santa Catarina
   Tour de Snowy
   Tour de Snowy (F)
   Tour de Suisse
   Tour de Toona
   Tour de Toona (F)
   Tour do Rio
   Tour Down Under
   Tour du Faso
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Mali
   Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne
   Tour du Sénégal
   Tour du Togo
   Tour Méditerranéen
   Tour of Albania
   Tour of Anchorage
   Tour of Beijing
   Tour of Bulgaria
   Tour of China
   Tour of Eritrea
   Tour of Ghana
   Tour of Greece
   Tour of Japan
   Tour of Northumberland
   Tour of Ohio
   Tour of Qatar
   Tour of Qinghai Lake
   Tour of Rhodes, Elite/U23
   Tour of Saudi-Arabia
   Tour of Slovenia
   Tour of South China Sea
   Tour of Southland
   Tour of Sunraysia
   Tour of Tasmania
   Tour of the Gila (F)
   Triptyque Ardennaise
   Triptyque des Barrages, U23
   Troféu Joaquim Agostinho
   Trofeo Karlsberg, Juniors
   Trophée d'Or Féminin (F)
   Tucson
   Tweedaagse van de Gaverstreek
   Uniqa Classic
   Valley of the Sun Stage Race
   Veurne, Amateurs
   Violay
   Volta a Catalunya de l'Avenir
   Volta a Coruña
   Volta a Galicia
   Volta a Portugal
   Volta a Portugal do Futuro
   Volta às Terras de Santa Maria Feira
   Volta a Tras os Montes e Alto Douro
   Volta ao Alentejo
   Volta ao Algarve
   Volta Ciclista a Catalunya
   Volta Ciclista Provincia Tarragona
   Volta Ciclistica de Porto Alegre
   Volta del Llagostí
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Ávila
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Bramón
   Vuelta a Chiriquí
   Vuelta a Cienfuegos
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a Costa Rica (F)
   Vuelta a Cuba
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a la Independencia Nacional
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Palencia
   Vuelta a Salamanca
   Vuelta a Santa Cruz de Mora
   Vuelta a Tenerife
   Vuelta a Toledo
   Vuelta a Venezuela
   Vuelta a Zamora
   Vuelta al Bajo Aragón, Novices
   Vuelta al Chaná
   Vuelta al Estado Zulia
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Tolima
   Vuelta Castilla y Leon
   Vuelta Castilla y Leon (F)
   Vuelta Ciclista a Aragón
   Vuelta Ciclista a Burgos
   Vuelta Ciclista a Cartagena
   Vuelta Ciclista a la Communidad Valenciana
   Vuelta Ciclista a la Comunidad de Madrid
   Vuelta Ciclista a la Republica del Ecuador
   Vuelta Ciclista a la Rioja
   Vuelta Ciclista a Leon
   Vuelta Ciclista a Murcia
   Vuelta Ciclista a Navarra
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista Asturias
   Vuelta Ciclista de Chile
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta Ciclista Internacional a Extremadura
   Vuelta Ciclista Por Un Chile Lider
   Vuelta de Bisbee
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta del Porvenir de Colombia, Juniors
   Vuelta Gobernacion Norte de Santander
   Vuelta Leandro N. Alem
   Vysočina
   Wendy's International Cycling Classic
   Wervershoof (F)
   Wingersheim (F)
   Women's Challenge (F)
   Ytong Bohemia Tour
   Závod Míru
Other races