Stage races
   500 Millas del Norte
   Österreich-Rundfahrt
   Albacete (a)
   Arden Challenge
   Azerbaïjan Tour
   Baby Giro
   Baltyk-Karkonosze-Tour
   Bay Classic (V)
   Bay Cycling Classic
   Bayern Rundfahrt
   Benicarló
   Berlin, U23
   Bidasoa Itzulia
   Bizkaiko Bira
   Blue Cross Cycle
   Boekel (V)
   Boucles de la Mayenne
   Boulder Stage Race
   Brixia Tour
   Cache Classic Logan
   Calingasta
   Canberra Tour
   Cascade Classic
   Cascade Classic (V)
   Central Valley Classic
   Cinq jours des As de Provence
   Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Lorraine
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Monts du Livradois
   Circuit des Plages Vendéennes
   Circuit Franco-Belge
   Circuito Montañés
   Clásica Ciudad de Girardot
   Clásica Club Deportivo Boyacá
   Clásica de Fusagasugá
   Clásica Internacional de Alcobendas y Villalba
   Clásica La Libertad
   Clásica Nacional Marco Fidel Suárez
   Clásica Rionegro con Futuro-Aguas de Rionegro
   Clásico RCN
   Clásico Virgen de la Consolación de Táriba
   Clasica Alcaldía de Pasca
   Clasica Ciclo Acosta-Bello
   Clasico Ciclistico Banfoandes
   Clasico El Colombiano
   Colorado Classic
   Course de Solidarnosc et des Champions Olympique
   Critérium du Dauphiné
   Critérium Européens des Jeunes, Nieuwelingen
   Critérium International
   Criterium des Espoirs
   Cyclefest
   Damesronde van Drenthe (V)
   Dan Bolig Cup
   De Bortoli Tour
   Deutschland Tour
   Doble Bragado
   Doble Chepes
   Doble Copacabana GP Fides
   Doble Melo
   Doble San Francisco-Miramar
   Dongen (a)
   Dookola Mazowska
   Driedaagse van De Panne
   Driedaagse van West-Vlaanderen
   Eko Tour Dookola Polski (V)
   Emakumeen Euskal Bira (V)
   Essor Breton
   Etoile de Bessèges
   Euskal Bizikleta
   Fitchburg Longsjo Classic
   Flèche du Sud
   Friedens und Freundschaftstour
   Gateway Cup
   Geelong Tour (V)
   Giro Ciclistico della Provincia di Cosenza
   Giro Ciclistico Pesche Nettarine di Romagna
   Giro d'Abruzzo
   Giro d'Italia
   Giro d'Italia Donne (V)
   Giro del Capo
   Giro del Friuli Venezia Giulia
   Giro del Trentino
   Giro del Trentino Alto Adige - Südtirol (V)
   Giro Della Liguria
   Giro della Provincia di Lucca
   Giro della Toscana Int. Femminile (V)
   Giro della Toscana, U23
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro della Valsesia
   Giro delle Regioni, U23
   Giro delle Valli Cuneesi nelle Alpi del Mare
   Girona
   Girvan
   GP Abimota
   GP Barbot
   GP Cootranspensilvania
   GP CTT Correios de Portugal
   GP Cycliste de Gemenc
   GP du Midi-Libre
   GP Estremadura - RTP
   GP Gondomar, Elite/U23
   GP Guillaume Tell
   GP Internacional MR Cortez-Mitsubishi
   GP Mundo Ciclistico
   GP Veckan
   GP Vila-Real
   Gracia Orlova (V)
   Grand Prix de la Somme
   Grande Prémio do Minho
   Green Mountain Stagerace
   Greenville
   Guanare
   Herald Sun Tour
   Hessen Rundfahrt
   Ho Chi Minh City
   Holland Ladies Tour (V)
   Ibagué
   International Cycling Classic
   International Presidency Turkey Tour
   Jadranska Magistrala
   Joe Martin Stage Race
   Joe Martin Stage Race (V)
   Junior Tour Of Ireland
   Kalisz - Konin
   Keizer der Juniores Koksijde, Junioren
   Košice - Tatry - Košice
   Kreiz Breizh Elite
   Kroz Srbiju
   Le Tour du Grand Montréal (V)
   Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23
   Lidice
   Lima - Wakama - Lima
   Lleida
   Münsterland Tour, Junioren
   Madera County Stage Race
   Mainfranken-Tour, U23
   Malopolski Wyscig Gorski
   Maltonic International Tour of Nigeria
   Maringá
   Merced, Criterium
   Merced, U23 (V)
   Mercy Celebrity Classic
   Mississippi GP
   Montjuich
   Moscou (a)
   Mount Hood Classic
   Nationaal Kampioenschap, Baan, 1 km, Elite, Groot-Brittannië
   Nature Valley Grand Prix
   New Zealand Cycle Classic
   Niedersachsen Rundfahrt
   Nieuwegein (a)
   Nieuwegein (c)
   Nieuwegein (d)
   Nieuwegein (e)
   Nieuwegein (f)
   Nieuwegein (g)
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   OZ Wielerweekend
   Paris - Corrèze
   Paris - Nice
   Paths of King Nikola
   Pijnacker, Cyclocross
   Pijnacker, Cyclocross (V)
   Pijnacker, Cyclocross, Junioren
   Pijnacker, Cyclocross, U23
   Pomona Valley Stage Race
   Pomona Valley Stage Race (V)
   Pomona Valley Stage Race (V)
   Post Danmark Rundt
   Prix de la Slantchev Brjag
   Quatre Jours de Dunkerque
   Rás Tailteann
   Rás Tailteann
   RaboSter Zeeuwsche Eilanden (V)
   Ras Mumhan
   Redlands Bicycle Classic
   Redlands Bicycle Classic (V)
   Regio Tour International
   Rheinland-Pfalz Rundfahrt
   Ringerike
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde van België
   Ronde van de Provincie Antwerpen
   Ronde van Nederland
   Ronde van Vlaams-Brabant
   Roserittet DNV GP
   Route de l'Avenir
   Route du Sud
   Ruban Granitier Breton
   Rutas de America
   Rutas del Vino
   Saaremaa Velotuur
   Sachsen Tour
   San Dimas Stage Race
   San Dimas Stage Race (V)
   Sea Otter Classic
   Sea Otter Classic (V)
   Semana Aragonesa
   Setmana Catalana de Ciclismo
   Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali
   Settimana Ciclistica Lombarda
   Silkeborg Viborg Hammel (V)
   Steiermark Rundfahrt
   Ster Elektrotoer
   Ster van Zuid-Limburg, Junioren
   Sucre
   Surhuisterveen, Cyclocross
   Surhuisterveen, Cyclocross (V)
   Surrey League 5 Days
   Szlakiem Grodow Piastowskich
   Thüringen-Rundfahrt der Frauen (V)
   Thüringen-Rundfahrt, U23
   Tirreno-Adriatico
   Tobago International
   Torneio de Verão
   Tour Alsace
   Tour Cycliste Féminin de la Drôme (V)
   Tour d'Egypte
   Tour d'Indonesia
   Tour de Bénin
   Tour de Beauce
   Tour de Bretagne (V)
   Tour de France
   Tour de Franche Comté Cycliste
   Tour de Georgia
   Tour de Gironde
   Tour de Hokkaido
   Tour de Hongrie
   Tour de Korea
   Tour de l'Abitibi, Junioren
   Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié
   Tour de l'Aude Cycliste Féminin (V)
   Tour de l'Avenir
   Tour de la Guadeloupe
   Tour de la Manche
   Tour de la Martinique
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Région Wallonne
   Tour de Langkawi
   Tour de Lanka
   Tour de Louisiana
   Tour de Luxembourg
   Tour de Moselle
   Tour de Nez
   Tour de Niger
   Tour de Normandie
   Tour de Pécs
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Ribas
   Tour de Romandie
   Tour de Santa Catarina
   Tour de Suisse
   Tour de Temecula
   Tour de Toona
   Tour de Toona (V)
   Tour de Tunisie
   Tour de Vineyards
   Tour de White Rock
   Tour del Sol
   Tour des Pyrénées - Vuelta a los Pirineos
   Tour des Seychelles
   Tour do Rio
   Tour Down Under
   Tour du Brabant Wallon
   Tour du Cameroun
   Tour du Faso
   Tour du Languedoc-Rousillon
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Maroc
   Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne
   Tour du Sénégal
   Tour du Tarn-et Garonne
   Tour du Togo
   Tour du Val d'Orge, Cyclocross (l)
   Tour Méditerranéen
   Tour Nord-Isère
   Tour of Albania
   Tour of Anchorage
   Tour of Bright
   Tour of Britain
   Tour of Bulgaria
   Tour of China
   Tour of Connecticut
   Tour of Eritrea
   Tour of Ghana
   Tour of Greece
   Tour of Japan
   Tour of Ohio
   Tour of Qatar
   Tour of Qinghai Lake
   Tour of Queensland
   Tour of Slovenia
   Tour of South China Sea
   Tour of Southland
   Tour of Sri Lanka
   Tour of Sunraysia
   Tour of the Gila
   Tour of the Gila (V)
   Tour of the North - Easter Three Day
   Tour of the Southern Grampians
   Tour of Ulster
   Tour ta'Malta
   Triptyque Ardennaise
   Triptyque des Barrages, U23
   Troféu Joaquim Agostinho
   Troféu Millennium
   Troféu PAD
   Trofeo Diputacion de Alicante
   Trois Jours de Cherbourg
   Trophée d'Or Féminin (V)
   Tucson
   Tweedaagse van de Gaverstreek
   UAE International Emirates Post Tour
   Uniqa Classic
   Valladolid
   Valley of the Sun Stage Race
   Valley of the Sun Stage Race (V)
   Volta a Coruña
   Volta a Galicia
   Volta a Portugal
   Volta a Portugal do Futuro
   Volta às Terras de Santa Maria Feira
   Volta a Tras os Montes e Alto Douro
   Volta ao Alentejo
   Volta ao Algarve
   Volta ao Conselho de Tavira
   Volta Ciclista a Catalunya
   Volta Ciclista Provincia Tarragona
   Volta Ciclistica de Porto Alegre
   Volta Ciclistica Internacional do Paraná
   Volta de Ciclismo Internacional do Estado de São Paulo
   Volta del Llagostí
   Volta Provincia de Castello
   Vuelta a Alicante
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Ávila
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Cienfuegos
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Cordoba
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a Costa Rica (V)
   Vuelta a Cuba
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a El Salvador
   Vuelta a España
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a la Independencia Nacional
   Vuelta a la Montana Central de Asturias
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Palencia
   Vuelta a Quintana Roo
   Vuelta a Salamanca
   Vuelta a Salnes
   Vuelta a San Rafael
   Vuelta a Santa Cruz de Mora
   Vuelta a Segovia
   Vuelta a Sucre
   Vuelta a Tenerife
   Vuelta a Toledo
   Vuelta a Uraba
   Vuelta a Venezuela
   Vuelta a Zamora
   Vuelta al Chaná
   Vuelta al Estado Zulia
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Tolima
   Vuelta al Valle del Cauca
   Vuelta Castilla y Leon
   Vuelta Castilla y Leon (V)
   Vuelta Ciclista a Aragón
   Vuelta Ciclista a Burgos
   Vuelta Ciclista a Cartagena
   Vuelta Ciclista a la Communidad Valenciana
   Vuelta Ciclista a la Comunidad de Madrid
   Vuelta Ciclista a la Rioja
   Vuelta Ciclista a Leon
   Vuelta Ciclista a Murcia
   Vuelta Ciclista a Navarra
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista Asturias
   Vuelta Ciclista de Chile
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta Ciclista Femenina a el Salvador (V)
   Vuelta Ciclista Internacional a Extremadura
   Vuelta Ciclista Lider al Sur
   Vuelta de Bisbee
   Vuelta de Bisbee (V)
   Vuelta de Higuito
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta de la Paz
   Vuelta de Lavalle Mendoza
   Vuelta de San Juan
   Vuelta del Porvenir de Colombia, Junioren
   Vysočina
   Ytong Bohemia Tour
   Závod Míru
Other races
   's Gravenpolder, Amateurs
   's Gravenwezel, Dernycriterium
   's-Heer-Abtskerke, Amateurs
   's-Heer-Arendskerke, Amateurs
   's-Heerenberg
   's-Heerenhoek, Amateurs
   Šenčur
   A Travers le Morbihan
   Aachen
   Aachen (a)
   Aalst
   Aalst, Criterium
   Aalter, Cyclocross
   Aarhus
   Aarhus (b)
   Aarhus, Cyclocross
   Aartselaar
   Abadiño, Cyclocross
   Achtkarspelen
   Aci Catena
   Adria
   Aduard (V)
   Affligem
   Affoltern am Albis
   Afxentia, Mountainbike, Elite/U23
   Aguçadoura
   Aguçadoura, Junioren
   Aguascalientes, 1 km
   Aguascalientes, Achtervolging
   Aguascalientes, Keirin
   Aguascalientes, Ploegenachtervolging
   Aguascalientes, Ploegkoers
   Aguascalientes, Ploegsprint
   Aguascalientes, Puntenkoers
   Aguascalientes, Scratch
   Aguascalientes, Sprint
   Aichach
   Aigle
   Aix-en-Provence, Criterium
   Aizarnazábal, Cyclocross
   Alanya, Mountainbike
   Alblasserdam (V)
   Albstadt (V) General Classification
   Alcalá de Henares
   Alcantarilla
   Alcobaça
   Alcudia
   Alcudia (a)
   Aldergrove
   Alenquer
   Alfafar, Junioren
   Allerød
   Almelo
   Almelo, Cyclocross
   Almería
   Alsasua
   Alta Padovana Tour
   Altheim
   Altzo
   Alzano Scrivia
   Alzingen, Cyclocross
   American Airlines Pro-Am Challenge
   Amerika (V)
   Amersfoort, Cyclocross (V)
   Amorebieta
   Amstel Curaçao Race
   Amstel Gold Race
   Amsterdam (c)
   Amsterdam, U23
   Amsterdam, Zesdaagse
   Andora
   Annemasse - Bellegarde et retour
   Anniston
   Antelope Island
   Antwerpen, Dernycriterium
   Apeldoorn (V)
   Appelscha
   Ararat
   Arcade
   Ardooie, Cyclocross
   Arendtsville
   Arezzo
   Arezzo (b)
   Arlington
   Arlington (V)
   Arlington, Criterium
   Armagh
   Armilla
   Arnao, Cyclocross
   Arnstadt
   Arona
   Arona (a)
   Arona (b)
   Arvika
   Ascain - Hendaye
   Asian Cycling Championships, Baan, 1 km, Elite
   Asian Cycling Championships, Baan, Achtervolging, Elite
   Asian Cycling Championships, Baan, Puntenkoers, Elite
   Asian Cycling Championships, Baan, Scratch, Elite
   Asian Cycling Championships, Baan, Sprint, Elite
   Asian Cycling Championships, Mountainbike, XC, Elite
   Asian Cycling Championships, Op de weg, Elite
   Asian Cycling Championships, Op de weg, Elite (V)
   Asian Cycling Championships, Op de weg, Ind. tijdrit, Elite
   Asian Cycling Championships, Op de weg, Ind. tijdrit, Elite (V)
   Asian Junior Games, Baan, 1 km
   Asian Junior Games, Baan, Achtervolging
   Asian Junior Games, Baan, Keirin
   Asian Junior Games, Baan, Puntenkoers
   Asian Junior Games, Baan, Scratch
   Asian Junior Games, Baan, Sprint
   Asian Junior Games, Op de weg
   Asian Junior Games, Op de weg, Ind. tijdrit
   Askøy
   Astarria, Cyclocross
   Asteasu
   Asteasu, Cyclocross
   Asti, U23
   Athens (V)
   Athens Open Balkan Championship, Baan, 1 km, Elite/U23, Griekenland
   Athens Open Balkan Championship, Baan, 500 m, Elite, Griekenland (V)
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Achtervolging, Elite/U23, Griekenland
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Achtervolging, Elite/U23, Griekenland (V)
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Keirin, Elite/U23, Griekenland
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Ploegenachtervolging, Elite/U23, Griekenland
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Ploegkoers, Elite/U23, Griekenland
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Ploegsprint, Elite/U23, Griekenland
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Puntenkoers, Elite/U23, Griekenland
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Sprint, Elite/U23, Griekenland
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Sprint, Elite/U23, Griekenland (V)
   Athens, Criterium
   Atina
   Atlanta
   Atlanta (a)
   Atlantique Manche Feminine (V)
   Attleboro
   Auburn, Cyclocross
   Auenstein - Heilbronn
   Austerlitz, Criterium, Amateurs
   Avranches - Saint-Martin-de-Landelles
   Azpeitia
   Bétheny, Chrono
   Bétheny, Chrono (V)
   Bühl (a)
   Bühl (V)
   Bühler
   Bükkszentlászló - Bükkszentkereszt
   Bützberg, Cyclocross
   Baal, Cyclocross
   Baboszewo
   Backnang - Waldrems
   Bad Dürkheim
   Bad Fischau, Cyclocross
   Bad Harzburg
   Bad Hofgastein
   Bad Homburg
   Bad Ischl
   Bad Köstritz
   Bad Lauterberg
   Bad Radkersburg
   Bad Säckingen
   Bad Sachsa
   Baden-Baden - Steinbach
   Badiola
   Bagnolo di Nogarole
   Bakel, Cyclocross
   Bakel, Cyclocross (V)
   Balkan Championships, Op de weg, Ind. tijdrit, Elite
   Baltimore
   Banbridge
   Bannock
   Barberton
   Barcelos, Nieuwelingen
   Barendrecht (V)
   Bassano - Monte Grappa
   Bassano del Grappa
   Bassano del Grappa, Cyclocross
   Bavikhove, Criterium
   Baw Baw
   Baw Baw (a)
   Bayonne - Pamplona
   Bełchatów
   Bear Mountain
   Beckum
   Bela Bela
   Belfeld, Cyclocross
   Belize City
   Bellignies
   Bellinzona
   Bellinzona (V)
   Belmopan
   Beloeil
   Belsele (a)
   Bendigo
   Bendigo, Ploegkoers
   Benešov
   Beograd - Čačak
   Bera de Bidasoa, Cyclocross
   Berazategui
   Bergara (a)
   Bergara (c)
   Bergara (d)
   Bergen General Classification
   Bergen (a)
   Bergen op Zoom, Amateurs
   Berkel (V)
   Berkel, Elite/U23
   Berlare
   Berlin - Reinickendorf
   Berlin (g)
   Berlin, Criterium
   Berlin, Cyclocross
   Berlin, U23 (a)
   Berlin, Zesdaagse
   Bern
   Bern (a)
   Bern (V)
   Bern (V) (a)
   Bernareggio
   Berriatúa
   Bertem
   Betzdorf
   Beuvry-la-Forêt
   Beuvry, Cyclocross
   Bevagna
   Beveren-Waas (c)
   Beyne-Heusay (a)
   Biassono
   Bibano
   Biervliet, Amateurs
   Binago
   Binghamton
   Binghamton, Criterium
   Binghamton, Criterium (V)
   Bischofhofen
   Bloemfontein
   Boa Vista
   Bocholt
   Bochum
   Bochum - Steinkuhl
   Bochum - Wiemelhausen
   Bochum (a)
   Bochum (b)
   Bochum (V)
   Bochum, Dernycriterium
   Boise, Criterium (a)
   Boksburg
   Bolanden
   Bollène, Cyclocross
   Bollène, Cyclocross (V)
   Bologna
   Bologna - Passo della Raticosa
   Bologna (f)
   Bombarral
   Bonnencontre, Cyclocross
   Bonsall
   Boom, Dernycriterium
   Boortmeerbeek, Amateurs
   Borculo
   Bordeaux - Caudéran
   Bordeaux - Saintes
   Borgo Valsugana, Cyclocross
   Borsele (V)
   Bottrop
   Bottrop - Kirchhellen
   Boulder - Roubaix
   Boulder (c)
   Boulder (d)
   Boulder (e)
   Boulder (f)
   Boulder (g)
   Boussac (a)
   Boxmeer, Criterium
   Boxtel, Cyclocross
   Boxtel, Cyclocross (V)
   Bozzolo
   Brabantse Pijl
   Brakpan
   Brasília (a)
   Braunau
   Braunschweig (b)
   Braunschweig (c)
   Bray
   Brea
   Breezand (V)
   Breganze
   Bremen, Zesdaagse
   Brescia
   Breyell
   Bridgeton City Park, Cyclocross
   Briga
   Brisbane (a)
   Brissago
   Brixlegg
   Brno (b)
   Broni
   Broni, Chrono
   Bruckmühl
   Brugnera
   Bruinisse, Amateurs
   Brussel/Bruxelles - Ingooigem
   Brussel/Bruxelles - Opwijk, Amateurs
   Brussel/Bruxelles - Zepperen
   Brussel/Bruxelles (a)
   Bryan Park
   Buchholz
   Buenos Aires (b)
   Buggenhout
   Burgh-Haamstede, Amateurs
   Burlada
   Burleigh
   Burlingame
   Burlington, Criterium
   Burnie, Criterium
   Buscate
   Bydgoszcz
   Cézac
   Caerano di San Marco
   Caivano
   Cala Millor
   Calais, Criterium
   Calgary, Mountainbike (V)
   California Sports Supercuts circuit
   California Sports Supercuts, Criterium
   Calvatone
   Calviá
   Camaiore
   Cambo
   Camors
   Camors, Cyclocross
   Camp Hill, Cyclocross (V) (a)
   Campo de Criptana
   Campo dos Goytacazes
   Camponogara
   Caneva
   Cantua Creek
   Capannole
   Cape Town
   Capilla del Senor
   Capitan Sarmiento
   Caracas, Elite/U23
   Carlow
   Carnago
   Carnetin, Cyclocross
   Carrara
   Carraroe (a)
   Carribean Championships, Op de weg, Elite
   Carribean Championships, Op de weg, Ind. tijdrit, Elite
   Carteret
   Casal de Comba, Junioren
   Casalecchio di Reno
   Casentino
   Cassina de' Bracchi, Cyclocross
   Castel d'Ario
   Castelfidardo
   Castelfidardo (a)
   Castelfranca di Sopra
   Castelfranco di Sopra
   Castelnuovo Scrivia
   Castelvecchio Pascoli, Cyclocross
   Castiglion Fibocchi
   Castiglione Fibocchi
   Castillon-la-Bataille, Criterium
   Castle Rock
   Cavriago
   Ceglie Messapico
   Celano
   Cento (V)
   Central American and Caribbean Sports Games, Baan, Keirin
   CEOS Cycle Challenge
   Cepagatti, Criterium
   Cerreto Guidi
   Cesa
   Ceska Lipa, Cyclocross
   Cessange, Cyclocross
   Château-Bernard, Cyclocross
   Châteaubriant, Dernycriterium
   Châteaulin
   Châteauroux
   Chaam (V)
   Chaam, Amateurs
   Chaam, Criterium
   Challenge Mallorca General Classification
   Chambéry-le-Vieux (V)
   Chanteloup-les-Vignes
   Chardonnay
   Charlotte, Criterium
   Cheltenham, Cyclocross
   Cheltenham, Cyclocross (V)
   Cheshire (V)
   Chiasso
   Chişinău, Junioren
   Chieti - Block Haus
   Cholet
   Cholet (V)
   Christchurch - Akaroa
   Chrono des Herbiers
   Chrono des Herbiers (V)
   Chrono des Herbiers, Junioren
   Chrono des Herbiers, U23
   Chur - Arosa
   Cicogna
   Cincinnati
   Cincinnati, Cyclocross
   Cincinnati, Cyclocross (V)
   Circuit du Morbihan
   Ciriè (a)
   Città di Castello
   Cittadella
   Cittiglio (V)
   City Bikes
   Civaux
   Clàsica Gobernacion de Casanare General Classification
   Classic Chlorophylle
   Classique des Alpes
   Classique des Alpes, Junioren
   Cloppenburg
   Clubchampionships, Op de weg, Beloften, Australië
   Clubchampionships, Op de weg, Elite, Australië
   Clubchampionships, Op de weg, Ind. tijdrit, Beloften, Australië
   Clubchampionships, Op de weg, Ind. tijdrit, Elite, Australië
   Clubchampionships, Op de weg, Ind. tijdrit, Junioren, Australië
   Clubchampionships, Op de weg, Ind. tijdrit, Nieuwelingen, Australië
   Clubchampionships, Op de weg, Junioren, Australië
   Clubchampionships, Op de weg, Nieuwelingen, Australië
   Clusone, Cyclocross
   Coal Miners
   Codognè
   Coesfeld
   Colbuccaro
   Colbuccaro (a)
   Colchester (a)
   Colle Umberto
   Collecchio
   Colne, Criterium
   Columbia
   Comano
   Commonwealth Games, Baan, Sprint
   Commonwealth Youth Championships, Baan, 1 km
   Commonwealth Youth Championships, Baan, Achtervolging
   Commonwealth Youth Championships, Baan, Puntenkoers
   Commonwealth Youth Championships, Baan, Scratch
   Commonwealth Youth Championships, Op de weg
   Commonwealth Youth Championships, Op de weg, Ind. tijdrit
   Compton, Criterium
   Concesio
   Concord
   Conegliano
   Contern, Cyclocross
   Contres, Cyclocross (a)
   Copa de España, Elite/U23 General Classification
   Coppa Cantina Valtidone
   Coppa Colli Briantei Internazionale, U23
   Coppa San Geo
   Coromandel
   Corréa
   Corridonia
   Corsa Italia GP
   Corsanico
   Costa Masnaga, Cyclocross
   Cottbus
   Cottbus, U23
   Cours-La-Ville
   Cras-Avernas (a)
   Crema (V)
   Cremona (a)
   Cup Danmark Slutklassement, Omnium, Elite/U23
   Cupra Marittima
   Cursa Ciclista de Llobregat
   Częstochowa (a)
   Düren
   Düren - Merken
   Dachau
   Dagmersellen, Cyclocross
   Dagmersellen, Cyclocross (V)
   Dahme
   Daix, Cyclocross
   Darfield
   Davenport, Criterium
   Davis
   De Panne, Mountainbike
   De Pere
   Dead Sea Bike Race, Mountainbike (V)
   Dead Sea Bike Race, Mountainbike, Elite/U23
   Dear Trail
   Deer Valley
   Den Haag
   Den Hout
   Denain
   Denderwindeke
   Dentergem
   Denver City, Criterium
   Descartes, Dernycriterium
   Dessau
   Desselgem
   Deutschlandberg
   Deux-Acren
   Diamond
   Diegem, Cyclocross
   Diegem, Cyclocross, Junioren
   Diegem, Cyclocross, U23
   Diex
   Differdange, Cyclocross
   Dijon (b)
   Dijon, Criterium
   Dijon, Cyclocross
   Dijon, Cyclocross (a)
   Dinuba, Criterium
   Districtskampioenschap Zuid-West-Nederland, Op de weg, Elite, Nederland (V)
   Districtskampioenschap Zuid-West-Nederland, Op de weg, Ind. tijdrit, Elite, Nederland (V)
   Doha
   Donaueschingen
   Donostia/San Sebastián
   Donostia/San Sebastián (c)
   Dookola Jeziora Lutrzanskiego
   Dordrecht, Cyclocross
   Dordrecht, Cyclocross (V)
   Dortmund (d)
   Dortmund (e)
   Dortmund (f)
   Dortmund (g)
   Dortmund (h)
   Dortmund (i)
   Dortmund (j)
   Dortmund (l)
   Dortmund (m)
   Dortmund, U23
   Dortmund, Zesdaagse
   Dottignies, Cyclocross
   Dourges
   Drachten
   Dresden (a)
   Drongen, Cyclocross, Elite zonder contract
   Dudley, Cyclocross
   Dudzele, Cyclocross
   Duisburg
   Duisburg, Dernycriterium
   Dun-le-Palestel, Criterium
   Dungarvan (a)
   Durana
   Durango
   Durango
   Durango (V)
   Durtol
   Dwars door Vlaanderen / Dwars door België
   Edermünde
   Eecloo
   Eeklo, Cyclocross
   Eernegem, Cyclocross
   Egmond aan Zee, Mountainbike
   Egmond aan Zee, Mountainbike (V)
   Eibar (a)
   Eibergen, Cyclocross
   Eindhoven, Cyclocross
   Eindhoven, Cyclocross (V)
   Einhausen
   Einhausen (a)
   Eisenhüttenstadt
   El Camp de Mirra, Cyclocross
   Elliot Lake
   Elorrio, Cyclocross
   Elva
   Elva (a)
   Elva Rattamaraton, Mountainbike (a)
   Emmaste, Mountainbike
   Emmeloord
   Emmen
   Emmen (V)
   Empoli
   Epe (V)
   Eppenhain
   Erandio
   Erbusco, Cyclocross
   Ereño
   Erembodegem
   Erfurt
   Ermúa, Cyclocross
   Erondegem
   Erpe-Mere, Cyclocross
   Esparto, Chrono
   ESPI Nesca Classic
   Essen
   Essen, Cyclocross
   Este
   Estella (c)
   Estella (e)
   Estonian Cup, Mountainbike (b)
   European Police Championship, Op de weg
   European Police Championship, Op de weg (V)
   European Police Championship, Op de weg, Ind. tijdrit
   European Police Championship, Op de weg, Ind. tijdrit (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, 1 km, Junioren
   Europees Kampioenschap, Baan, 1 km, U23
   Europees Kampioenschap, Baan, 500 m, Junioren (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, 500m, U23 (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Achtervolging, Junioren
   Europees Kampioenschap, Baan, Achtervolging, Junioren (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Achtervolging, U23
   Europees Kampioenschap, Baan, Achtervolging, U23 (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Keirin, Elite
   Europees Kampioenschap, Baan, Keirin, Junioren
   Europees Kampioenschap, Baan, Keirin, Junioren (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Keirin, U23
   Europees Kampioenschap, Baan, Keirin, U23 (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Omnium, Elite
   Europees Kampioenschap, Baan, Omnium, Elite (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Omnium, Sprint
   Europees Kampioenschap, Baan, Ploegenachtervolging, Junioren
   Europees Kampioenschap, Baan, Ploegenachtervolging, U23
   Europees Kampioenschap, Baan, Ploegkoers, Elite
   Europees Kampioenschap, Baan, Ploegkoers, U23
   Europees Kampioenschap, Baan, Ploegsprint, Elite
   Europees Kampioenschap, Baan, Ploegsprint, Junioren
   Europees Kampioenschap, Baan, Puntenkoers, Junioren
   Europees Kampioenschap, Baan, Puntenkoers, Junioren (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Puntenkoers, U23
   Europees Kampioenschap, Baan, Puntenkoers, U23 (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Scratch, Junioren
   Europees Kampioenschap, Baan, Scratch, Junioren (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Scratch, U23
   Europees Kampioenschap, Baan, Scratch, U23 (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Sprint, Junioren
   Europees Kampioenschap, Baan, Sprint, Junioren (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Sprint, U23
   Europees Kampioenschap, Baan, Sprint, U23 (V)
   Europees Kampioenschap, Cyclocross, Beloften
   Europees Kampioenschap, Cyclocross, Elite (V)
   Europees Kampioenschap, Cyclocross, Junioren
   Europees Kampioenschap, Mountainbike, Marathon, Elite
   Europees Kampioenschap, Mountainbike, Marathon, Elite (V)
   Europees Kampioenschap, Mountainbike, XC, Elite
   Europees Kampioenschap, Mountainbike, XC, Elite (V)
   Europees Kampioenschap, Mountainbike, XC, Junioren
   Europees Kampioenschap, Op de weg, Beloften
   Europees Kampioenschap, Op de weg, Beloften (V)
   Europees Kampioenschap, Op de weg, Ind. tijdrit, Beloften
   Europees Kampioenschap, Op de weg, Ind. tijdrit, Beloften (V)
   Europees Kampioenschap, Op de weg, Masters, 40-44 (V)
   Eymoutiers, Cyclocross
   Fürth
   Faè, Cyclocross
   Faaborg
   Fabbrica, Junioren
   Fafe, Junioren
   Faluloppet
   Fana Sykkelfestival, Elite/U23 General Classification
   Farmington, Cyclocross (e)
   Farmington, Cyclocross (V) (e)
   Felino
   Ferixa Nagusuaren Saria
   Fermo
   Figline Valdarno
   Figline Valdarno (a)
   Fiorenzuola d Arda, Zesdaagse
   Firenze - Empoli
   Firenze - Pistoia
   Firenze - Viareggio
   Fischeln
   Flèche Ardennaise
   Flèche Wallonne
   Flèche Wallonne (V)
   Florida
   Fohnsdorf
   Folignano
   Fontaine
   Fort Ord
   Fort William, Mountainbike
   Fort William, Mountainbike (V)
   Fouhren, Cyclocross
   Fourmies
   Fourmies, Cyclocross
   Fréjus, Mountainbike-Marathon, Elite/U23
   Frankfurt am Main
   Frankfurt am Main (b)
   Frankfurt am Main, Cyclocross
   Frankfurt am Main, Cyclocross (V)
   Frankfurt am Main, U23
   Freilassing
   Fremont
   Frenkendorf, Cyclocross
   Fresno
   Fucecchio (a)
   Fyllingsdalrittet
   Göllheim
   Görlitz
   Günzach
   Gütersloh
   Gainesville
   Gaisberg
   Gansingen
   Gardone Val Trompia
   Gavardo (a)
   Gavardo (b)
   Gavere, Cyclocross
   Gavere, Cyclocross (V)
   Gavere, Cyclocross, Junioren
   Gavere, Cyclocross, U23
   Gear Works Baystate - Central Massachusetts, Cyclocross (g)
   Geel, U23
   Geelong (V)
   Gehrden
   Geldrop (V)
   Gelsenkirchen
   Gelsenkirchen (a)
   Geluwe
   Gendringen
   Genk, Cyclocross
   Gent - Ieper
   Gent - Menen, Junioren
   Gent - Staden
   Gent - Wevelgem
   Gent, U23
   Gent, Zesdaagse
   Geraardsbergen
   Gernelle, Cyclocross
   Gersau
   Gersau (V)
   Gessate, Elite/U23
   Getxo
   Gieten, Cyclocross
   Gieten, Cyclocross (V)
   Gieten, Cyclocross, Junioren
   Gieten, Cyclocross, U23
   Gippingen
   Giro del Friuli
   Giro del Lago Maggiore - GP Knorr (V)
   Giro del Lazio
   Giro del Veneto
   Giro della Lunigiana, Junioren General Classification
   Giro della Provincia di Reggio Calabria
   Giro della Romagna
   Giro della Toscana
   Giro della Toscana, Junioren General Classification
   Giro delle Tre Provincie - Limito di Pioltello
   Giro di Basilicata, Junioren General Classification
   Giro di Lombardia
   Gistel, Criterium
   Gits, Amateurs
   Gladbeck, Criterium
   Gladsaxe, Elite/U23
   Gladstone
   Gloucester, Cyclocross
   Gloucester, Cyclocross (a)
   Gloucester, Cyclocross (V)
   Gloucester, Cyclocross (V) (a)
   Gmünd
   Goedereede, Amateurs
   Goes, Amateurs (a)
   Gomaringen
   Gondar, Nieuwelingen
   Gooik
   GP Campagnolo
   GP Castilla y Leon (V)
   GP Chianti Colline d'Elsa
   GP Costa degli Etruschi
   GP de Wallonie
   GP des Nations (V)
   GP Inda - Trofeo Aras Frattini a.m.
   GP Jægerspris
   GP Jyske Bank
   GP Kooperativa
   GP Onatel
   GP Palma
   GP Théo Mulheims
   Grafenbach
   Grafenbach (a)
   Grafton - Inverell
   Gran Premio Site
   Grand Prix des Nations
   Grand View
   Graz
   Green Mountain Stagerace (V) General Classification
   Greenwood
   Grenoble, Zesdaagse
   Grezzana
   Groß Dölln
   Großwaltersdorf
   Groningen - Münster
   Groningen (a)
   Grove City
   Grudziądz, Junioren
   Guazzora, Elite/U23
   Gullegem
   Hürth - Kendenich
   Haanja, Mountainbike
   Haßloch, Criterium
   Haderslev
   Haid - Ansfelden
   Hallein
   Hamburg (b)
   Hamburg, Cyclocross
   Hamm
   Hamme-Zogge, Cyclocross
   Hamme-Zogge, Cyclocross, U23
   Hammel
   Hanford
   Hannover
   Hannover (b)
   Hanstholm, Elite/U23
   Hansweert, Amateurs
   Harderwijk
   Harderwijk (V)
   Harderwijk, Cyclocross
   Harderwijk, Cyclocross (V)
   Harelbeke
   Harelbeke
   Harelbeke (a)
   Haren (V)
   Harnes, Cyclocross
   Harnes, Cyclocross, U23
   Harris & Harris Midweek Points Race
   Hartbeespoort
   Harworth (a)
   Harzrundfahrt
   Hasselt (a)
   Hauteville-lès-Dijon, Cyclocross
   Havant
   Heerlen
   Heide, Nieuwelingen
   Heinersbrück
   Heinkenszand, Amateurs
   Hel van het Mergelland
   Hellemmes
   Hengelo, Criterium
   Heppenheim
   Herford
   Herford, Cyclocross
   Herford, Cyclocross (V)
   Herning
   Herning (a)
   Herning, Criterium
   Herning, Criterium (a)
   Heusden
   High Bridge
   Highland Park
   Highland Park, Cyclocross (i)
   Hillegom (V)
   Hillingdon (e)
   Hilversum, Cyclocross
   Hilversum, Cyclocross (V)
   Hittnau, Cyclocross
   Hittnau, Cyclocross (V)
   Hlinsko, Cyclocross
   Hluhluwe Pineapple Festival Cycle Tour
   Hoboken
   Hobro, Elite/U23
   Hofstade, Cyclocross
   Hofstade, Cyclocross (V)
   Hohenstein-Ernstthal
   Hohenstein-Ernstthal (a)
   Holé Vrchy, Cyclocross
   Holbæk (V)
   Hollain
   Hombrechtikon, Cyclocross
   Homenaje Ruben Ifran
   Hong Kong (a)
   Honselersdijk (V)
   Hoogerheide, Cyclocross
   Hoogerheide, Cyclocross (V)
   Hooglede, Cyclocross
   Hoogstraten, Cyclocross
   Hoorn (V)
   Horice
   Horsens, Elite/U23 (a)
   Hortes, Cyclocross
   Hotton
   Houffalize, Mountainbike
   Houffalize, Mountainbike (V)
   Hradec Kralove
   Huijbergen, Cyclocross
   Huijbergen, Cyclocross (V)
   Hulshout (a)
   Hulst, Amateurs
   Huntington
   Hyper to Hyper
   Ichtegem (d)
   Idiazábal, Cyclocross
   Igorre, Cyclocross
   Imola - San Marino
   Indaiatuba
   Ingleton, Chrono
   Inzing
   Ipswich, Cyclocross (a)
   Isbergues
   Isola della Scala
   Isola Vicentina
   Ispáster, Cyclocross
   Itsasondo, Cyclocross
   Ivanic-Grad, Elite/U23
   Izegem
   Jaén, Criterium
   Jedlicze - Zdroj
   Jelajah Malaysia General Classification
   Jevicko
   Jindrichuv Hradec
   Jindrichuv Hradec (a)
   Jovim, Nieuwelingen
   Judendorf
   Køge
   Köln
   Köln - Frechen
   Köln - Frechen (V)
   Köln (a)
   Köln (e)
   Köln (f)
   Kalmthout, Cyclocross
   Kalmthout, Cyclocross (V)
   Kamen
   Kampen (V)
   Kampioenschap van Auvergne, Op de weg, Frankrijk
   Kampioenschap van Limousin, Op de weg, Frankrijk
   Kampioenschap van Navarra, Op de weg, Elite, Spanje
   Kangarilla
   Kansai, Cyclocross (b)
   Kansas City General Classification
   Karbach
   Karrantza, Cyclocross
   Katsuragawa, Cyclocross (c)
   Kayl, Cyclocross
   Kõrve Rattasõit, Mountainbike (c)
   Keerbergen, Amateurs
   Kempen
   Kemzeke
   Kildare (b)