Stage races
   10 to 4 Race, Mountainbike
   3 Dage i Nord
   3 Stage Race
   500 Millas del Norte
   505 Cycling Classic
   Örestads 2 dagars
   Österreich-Rundfahrt
   Aberdare Cottages C70 Madaraka Day Challenge
   Adriatica Ionica Race - Following the Serenissima Routes
   Ahmedabad
   Air Force Cycle Tour
   Alanya
   Almagro
   Almaty
   Angarsk Stage Race
   Anniversary Thai Cycling Association (F)
   Arctic Race of Norway
   Arden Challenge
   Ascensión a los Nevados de Chillán
   Azerbaijan Season Opener, Juniors
   Baby Giro
   Baltyk-Karkonosze-Tour
   Bangladesh National Cycling Competition
   Barberton
   Batna - Arris
   Bay Cycling Classic
   BDO Tour of Northland
   Belgian Mountainbike Challenge, Mountainbike, Elite/U23
   Belgian Mountainbike Challenge, Mountainbike, Elite/U23 (F)
   Belgrade Trophy Milan Panic, Juniors
   Belorechensk
   BeNe Ladies Tour (F)
   Benelux Tour
   Benguela
   Beograd
   Beograd - Banja Luka I
   Bermuda GP
   Berrechid
   Berri (a)
   Bidasoa Itzulia
   Borsele, Juniors (F)
   Boucles de la Mayenne
   Brest
   Brusque
   Cómbita
   Calder Stewart Elite Series
   Camp de Occidente
   Campeonato de Invierno CC Sanducero
   Campeonato Invierno de Montevideo
   Cardinal Omnium
   Carpathia Couriers Path
   Cascade Classic
   Challenge International du Sahara Marocain
   Challenge Ordino Anyós Park
   Challenge Spécial Ramadan
   Charleville
   Cheddi Jagan Memorial
   China - Myanmar Friendship
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Plages Vendéennes
   Clásica Ciudad de Soacha
   Clásica Ciudad de Girardot
   Clásica Club Deportivo Boyacá
   Clásica de Fusagasugá
   Clásica del Caribe
   Clásica Marinilla
   Clásica Nacional Ciudad de Anapoima
   Clásica Nicoya
   Clásica Perla del Fonce
   Clásica Radio Chiriquí
   Clásico Nacional de Ciclismo de Cuba
   Clásico RCN
   Clasica a Patzun
   Clasica Byron Arriola
   Clasica de Guajira
   Clasica de Marinilla
   Clasica del Norte
   Clasica Huanuco
   Clasica Internacional Las Brumas
   Clasica International de Tulcan
   Clasica Jonathan Caicedo
   Clasica Marino Garcia
   Clasica Raul Saavedra
   Clasica Richard Carapaz
   Clasica San Predro de Cayembe
   Clasica Santorini CC Bicileo
   Clasico El Colombiano
   Coastal Mountains Challenge
   Colorado Classic (F)
   Copa Cero de Oro
   Copa Fabio di Celmo
   Copa Hans Fischer
   Copa Norte-Nordeste de Ciclismo
   Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors
   Coupe d'Algerie
   Coupe Frédéric Jalton
   Course de Solidarnosc et des Champions Olympique
   Cowbell Cycling League
   Crimea Spring Races
   Critérium du Dauphiné
   Czech Cycling Tour
   Delta
   Deutschland Tour
   Devo Spring Classics Stage Race
   Doble Bragado
   Driedaagse van Axel, Juniors
   Dunavski Kup
   Durango
   Emakumeen Euskal Bira (F)
   Energiewacht Tour (F)
   Energiewacht Tour, Juniors (F)
   Etoile de Bessèges
   Europa Tour - El Salvador
   European Games, Road, Elite
   Fairpark Crit Races
   Fana Sykkelfestival
   Five rings of Moscow
   Flèche du Sud
   Friendship People North-Caucasus Stage Race
   Gateway Cup
   Gauldal 3 dagars
   Giant Liga
   Giro d'Hernandarias
   Giro d'Italia
   Giro del Friuli Venezia Giulia
   Giro del Sol San Juan
   Giro del Trentino
   Giro della Lunigiana, Juniors
   Giro della Toscana Int. Femminile (F)
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro delle Marche en Rosa (F)
   Giro di Sicilia
   Giro Rosa (F)
   Gorey 3-day
   GP Abimota
   GP ACT
   GP Beiras e Serra da Estrela
   GP Chahid Didouche Mourad
   GP Chantal Biya
   GP Ciudad de Rio Tercero
   GP Cycliste de Gemenc
   GP de la Matapédia
   GP Digitos e Numeros
   GP Edilson Castro
   GP Elsy Jacobs (F)
   GP Gicate
   GP Linkconnection
   GP Marsad
   GP Rüebliland, Juniors
   GP Sochi
   GP Vila-Real
   Gracia Orlova (F)
   Gran Premio Crisa
   Grand Prix de la CTM
   Grande Prémio 'Jornal de Notícias'
   Grande Prémio 'O Jogo'
   Green Mountain Stagerace
   Greifans Cycling Festival
   Groß Dölln
   Grudziądz, Juniors
   Gunma CSC Exchange Battle
   Hammer Limburg
   Hammer Stavanger
   Hartbergerland Weltradsportwoche
   Hatzenbühl
   Herald Sun - Tour of Victoria
   Herald Sun Tour (F)
   Ho Chi Minh City Television Cup
   Holland Ladies Tour (F)
   Hotter 'N Hell Hundred
   IL Sverre
   Impact Stage Race
   In the Steps of Romans
   International Junioren Radrundfahrt Oberösterreich, Juniors
   International Presidency Turkey Tour
   Internationaler Radsporttage Erlauftal
   Jadranska Magistrala
   Joe Martin Stage Race (F)
   Joe Martin Stage Race International
   Joe Martin Stage Race National Race
   K.A.P. Aksaray
   K.A.P. Sezon Açılış Kupası
   Kalgoorlie
   Kangjin Memorial Tour
   Kazantzakia
   Keizer der Juniores Koksijde, Juniors
   Kekaha
   Kerman Tour
   King's Cup 1
   King's Cup 2
   King's Cup 3
   King's Cup 4
   King's Cup 5
   Krasna Lipa Tour Féminine (F)
   Kreiz Breizh (F)
   Kreiz Breizh Elite
   Kroz Hrvatsku
   Kroz Srbiju
   Kupës Agim Tafili
   La Farola
   La Sportbreizh
   La Tropicale Amissa Bongo
   Lago Vista
   Larry Williams Classic
   Lawrence
   Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23
   Les Boucles de l'Artois
   Liège - La Gleize, Juniors
   Lidice
   Lima - Cerro Azul - Lima
   Luanda
   Luanda
   Madrid (F)
   Maebashi
   Manx International Stage Race
   Mazu Wall Challenge
   Mekong Delta Cycling Cup
   Memorial A.N. Prokofev
   Memorial General Major F.A. Verovkin
   Memorial N.P. Kaminsky
   Memorial Utochkina
   Merida Cup
   Mongolia Bike Challenge, Mountainbike
   Mpumalanga Tour
   Mpumalanga Tour
   Neerwinden, Juniors
   New Zealand Cycle Classic
   Newry 3 day
   Nicaragua
   Oaxaca
   Oberösterreich Rundfahrt
   OCK de Khouribga
   Oderrundfahrt
   Oklahoma City
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   Orlen, U23
   Oviedo
   Pakistan Day Race
   Panorama Tour
   Paris - Arras
   Paris - Nice
   Pedro Juan Caballero
   Pemberton
   Pensacola Classic
   Pilis Kupa Hegyi Idofutam
   Pina Colada Classic
   Polaris Sirbma
   Polska - Ukraina
   Prairie State Series
   Pre-Vuelta Guatemala
   Premier League Iran III
   President Tour of Iran
   Presidential Gapyeong Tour
   Prova do Farol
   PRURide Philippines
   Quatre Jours de Dunkerque
   Randers Bike Week
   Ras Mumhan
   Ras na mBan (F)
   RBB Tour - Memorial Jiriho Hudinka
   Redlands Bicycle Classic
   Return of Dien Bien Phu
   Return to the Countryside
   Rhône-Alpes Isère Tour
   Robert Peters Race
   Ronda Pilipinas
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde de l'Oise
   Ronde des Vallées, Juniors
   Ronde van België
   Ronde van België (F)
   Ronde van de Provincie Oost-Vlaanderen
   Ronde van Haspengouw, Amateurs
   Ronde van Haspengouw, Amateurs (F)
   Ronde van Vlaams-Brabant
   Route du Sud
   Rowlands Gill (F)
   Rutas de America
   Sacrifice Race, Elite/U23
   Saguenay, U23
   Saint-Brieuc Agglo-Tour
   Salé
   Samara Stage Race, U23
   Samsun
   San Dimas Stage Race
   Schengen
   Sea Otter Classic
   Setmana Ciclista Valenciana (F)
   Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali
   Shuzenji
   Siófok
   Sibiu Cycling Tour
   Sint-Martinusprijs Kontich, Juniors
   SLT SpeedUp Sawariya
   Sofija
   Southern Revolution Tour
   Spicewood
   Sprinterskye Igri
   Ster der Vlaamse Ardennen, Juniors
   Ster Elektrotoer
   Sudak Stage Race
   Sunshine GP
   Svanesund
   Syysetapit
   Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour
   Szlakiem Grodow Piastowskich
   Szlakiem walk mjr. Hubala
   Terva Stage Race
   Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F)
   The Hub Tour
   The JT Children Foundation
   Timaru 2 day Tour
   Tirreno - Adriatico
   Tlmace, Criterium
   Tobago International
   Ton Hoa Sen Cup
   Torneio de Verão
   Torneo CC Bicileo Trujillo
   Totnes - Vire Twinning Town Stage Day
   Tour Alsace
   Tour Ciclístico de Panamá
   Tour Colombia
   Tour d'Egypte
   Tour d'Indonesia
   Tour de Aïn Defla
   Tour de Beauce
   Tour de Bintan
   Tour de Bowness Stage Race
   Tour de Bretagne
   Tour de Bretagne (F)
   Tour de Colombia (F)
   Tour de Congo
   Tour de DMZ, Juniors
   Tour de France
   Tour de Gironde, Juniors
   Tour de Grand Bahama
   Tour de Hallingal
   Tour de Hokkaido
   Tour de Hongrie
   Tour de Husker
   Tour de Ijen
   Tour de Keji
   Tour de Kepri
   Tour de Khunjerab
   Tour de Korea
   Tour de Kumano
   Tour de l'Abitibi, Juniors
   Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié
   Tour de l'Ardèche (F)
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'Espoir
   Tour de l'Est International
   Tour de l'Eure et Loire
   Tour de la Côte d'Ivoire
   Tour de la Guadeloupe
   Tour de la Guyane Française
   Tour de la Manche
   Tour de la Martinique
   Tour de la Nouvelle-Calédonie
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Région Wallonne
   Tour de la Réunion
   Tour de Langkawi
   Tour de LaSalle
   Tour de Louisiana
   Tour de Luxembourg
   Tour de Maurice
   Tour de Mersin
   Tour de Millersburg
   Tour de Moselle
   Tour de Normandie
   Tour de Pologne
   Tour de Poyang Lake
   Tour de Romandie
   Tour de Rwanda
   Tour de San Carlos
   Tour de Sanzh
   Tour de Sask
   Tour de Selangor
   Tour de Siak
   Tour de Sidi Bel Abbes
   Tour de Suisse
   Tour de Taiwan
   Tour de Timor, Mountainbike
   Tour de Tochigi
   Tour de Tweed
   Tour de Venezuela 2 (F)
   Tour de Wallonie, Amateurs
   Tour de White Rock
   Tour de Windhoek
   Tour de Yorkshire
   Tour de Yorkshire (F)
   Tour del Cibao
   Tour des Aéroports
   Tour des Pays de Savoie
   Tour Down Under
   Tour Down Under (F)
   Tour du Cameroun
   Tour du Canton de l'Estuaire
   Tour du Faso
   Tour du Haut-Var
   Tour du Jura
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Maroc
   Tour du Pays de Vaud, Juniors
   Tour du Pays Roannais
   Tour du Piémont Vosgien
   Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne
   Tour du Sénégal
   Tour du Sahel de Mauritanie
   Tour du Togo
   Tour du Valromey, Juniors
   Tour International La Provence
   Tour Nivernais Morvan
   Tour of Albania
   Tour of America's Dairyland
   Tour of Anchorage
   Tour of Antalya
   Tour of Bihor - Bellotto
   Tour of Black Sea
   Tour of Britain
   Tour of Britain (F)
   Tour of California
   Tour of California (F)
   Tour of Central Anatolia
   Tour of China I
   Tour of China II
   Tour of Chongming Island (F)
   Tour of Denmark
   Tour of Duolon Lake
   Tour of East Taiwan
   Tour of Egat Kanchanaburi
   Tour of Estonia
   Tour of Fiji
   Tour of Fuzhou
   Tour of Gippsland
   Tour of Good Hope
   Tour of Guangxi
   Tour of Hainan
   Tour of Iskandar Johor
   Tour of Japan
   Tour of Kayseri
   Tour of Kosovo
   Tour of Limpopo
   Tour of Malaysia Arya (F)
   Tour of Malopolska
   Tour of Matabungkay
   Tour of Mesopotamia
   Tour of Mevlana
   Tour of Montenegro
   Tour of Murrieta
   Tour of Norway
   Tour of Norway (F)
   Tour of Oman
   Tour of Peninsula
   Tour of Peninsula
   Tour of Phuket
   Tour of Qinghai Lake
   Tour of Quanzhou Bay
   Tour of Rhodes
   Tour of Samoa
   Tour of Scotland (F)
   Tour of Singkarak
   Tour of Slovenia
   Tour of Southern Highlands
   Tour of Southland
   Tour of Szeklerland
   Tour of Taihu Lake
   Tour of Taiyuan
   Tour of Taranaki
   Tour of Thailand
   Tour of Thailand (F)
   Tour of the Gila
   Tour of the Gila (F)
   Tour of the Great South Coast
   Tour of the King Valley
   Tour of the North
   Tour of the Philippines
   Tour of the Reservoir
   Tour of the Tropics
   Tour of Ulster
   Tour of Uppsala (F)
   Tour of Utah
   Tour of Walla Walla
   Tour of Washington County
   Tour of Xingtai
   Tour Por La Paz
   Tour Series
   Tour ta'Malta
   Tour Tahiti Nui
   Tour Valle de Sula
   Trøndersk Sykkelfest
   Triptyque Ardennaise
   Trnava Tour
   Troféu Joaquim Agostinho
   Trofeo Ciudad de Lorca Vuelta Guadalentin
   Trofeo Karlsberg, Juniors
   Trois Jours de Cherbourg
   Trophée Centre Morbihan, Juniors
   Trophée de la Caribe
   Tucson
   Tulsa
   Turul al Judetului Cluj
   Turul României
   UAE Tour
   Udmurt Republic Stage Race
   Ultra Spice Race
   Usole - Sibirskoe Stage Race
   Valentine's Day Classic
   Valley of the Sun Stage Race
   VI Clásica Elite Guatemala
   Volta a Coruña
   Volta a Galicia
   Volta a la Comunitat Valenciana
   Volta a la Marina
   Volta a Portugal
   Volta a Portugal do Futuro
   Volta ao Alentejo
   Volta ao Algarve
   Volta Ciclista a Catalunya
   Volta Cidade de Guarulhos
   Volta de Goias
   Volta de Vacaria
   Volta Norte Mineira
   Volta Provincia de Castello
   Volta Provincia de Valencia
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Aragón
   Vuelta a Asturias
   Vuelta a Ávila
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Bramón
   Vuelta a Burgos
   Vuelta a Burgos (F)
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Chiloé
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Colombia (F)
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a Costa Rica (F)
   Vuelta a Costa Rica, Amateurs
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a la Comunidad de Madrid
   Vuelta a la Independencia Nacional
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Miranda
   Vuelta a Murcia
   Vuelta a Navarra, Elite/U23
   Vuelta a Nicaragua
   Vuelta a Oruro
   Vuelta a Palencia
   Vuelta a Peru
   Vuelta a Potosi
   Vuelta a Salamanca
   Vuelta a San Carlos
   Vuelta a San Carlos
   Vuelta a San Juan
   Vuelta a Segovia
   Vuelta a Sucre
   Vuelta a Tenerife
   Vuelta a Trujillo de Peru
   Vuelta a Venezuela
   Vuelta a Zamora
   Vuelta al Altiplano Marquense
   Vuelta al Caribe
   Vuelta al Centro de Buenos Aires
   Vuelta al Chaná
   Vuelta al Lago Sierra
   Vuelta al Sur
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Tolima
   Vuelta al Valle del Cauca
   Vuelta Cabildo - La Ligua
   Vuelta Castilla y Leon
   Vuelta Chorotega
   Vuelta Ciclista a la Republica del Ecuador
   Vuelta Ciclista a Leon
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta Dagupan
   Vuelta de Baja California
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta de la Juventud Costa Rica
   Vuelta de la Juventud de Bolivia
   Vuelta de la Juventud Guatemala
   Vuelta de la Juventud Mexicana
   Vuelta de la Leche
   Vuelta del Porvenir de Colombia, Juniors
   Vuelta Femenina a Guatemala (F)
   Vuelta General Alvear
   Vuelta Internacional Aniversario Ciudad de Calama
   Vuelta Maule Centro
   Vuelta Orgullo Wanka
   Vuelta Serial a Nuevo León
   Vuelta Yucatán
   Vysočina
   Wake up Yaoundé
   Watersley Ladies Tour, Juniors (F)
   Willimiesajot
   Winter Stage Race Kazakstan
   Wonosari-Gunung Kidul
   World Cup, Track, Keirin, Elite
   World Cup, Track, Keirin, Elite (F)
   World Cup, Track, Madison, Elite
   World Cup, Track, Madison, Elite (F)
   World Cup, Track, Omnium, Elite
   World Cup, Track, Omnium, Elite (F)
   World Cup, Track, Scratch, Elite
   World Cup, Track, Sprint, Elite
   World Cup, Track, Sprint, Elite (F)
   World Cup, Track, Team Pursuit, Elite
   World Cup, Track, Team Pursuit, Elite (F)
   World Cup, Track, Team Sprint, Elite
   World Cup, Track, Team Sprint, Elite (F)
   Wyscig Dookola Mazowska
   XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli
   Závod Míru, Juniors
   Závod Miru, U23
   Zalau
   Zhoushan (F)
   Zollernalbkreis
Other races