1 Candido Barbosa (Por) L.A. Pecol 3.59.36 (38.514 km/h)
2 Jacek Morajko (Por) Antarte- Rota Movei
3 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS
4 Alexei Markov (Rus) Lokomotiv
5 Ruben Galvan (Spa) ASC-Vila Do Conde
6 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre
7 David Muñoz (Spa) Kelme-Costa Blanca
8 Unai Yus (Spa) Cantanhede-M-Marialva
9 Alberto Benito (Spa) Antarte- Rota Movei
10 Pedro Soeiro (Por) Carvalhelhos-Boavista
11 Nuno Marta (Por) Barbot-Torrie
12 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi
13 Gustavo Lemos (Spa) Carvalhelhos-Boavista
14 Yon Bru (Spa) L.A. Pecol
15 Pedro Costa (Por) Cantanhede-M-Marialva
16 Luis Sarreira (Por) Cantanhede-M-Marialva
17 Serguei Klimov (Rus) Lokomotiv
18 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
19 Michael Barry (Can) U.S. Postal Service
20 Claus Michael Moller (Den) Milaneza-MSS
21 Jose Rodrigues (Por) Carvalhelhos-Boavista
22 Oscar Serrano (Spa) ASC-Vila Do Conde
23 Israel Nuñez (Spa) ASC-Vila Do Conde
24 Nelson Vitorino (Por) Porta Da Ravessa-Tavira
25 Victor Hugo Peña (Col) U.S. Postal Service
26 Ricardo Costa (Por) Porta Da Ravessa-Tavira
27 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi
28 Oleg Rodionov (Rus) Lokomotiv
29 Denis Smyslov (Rus) Lokomotiv
30 Pedro Cardoso (Por) Milaneza-MSS
31 Paulo Ferreira (Por) Cantanhede-M-Marialva
32 Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi
33 Roberto Lozano (Spa) Kelme-Costa Blanca
34 Nikita Eskov (Rus) Lokomotiv
35 Orlando Rodrigues (Por) L.A. Pecol
36 Hugo Lucio (Por) Barbot-Torrie
37 Julian Usano (Spa) Kelme-Costa Blanca
38 Alexander Serov (Rus) Lokomotiv
39 George Hincapie (USA) U.S. Postal Service
40 David Bernabeu (Spa) Milaneza-MSS
41 David Blanco (Spa) Porta Da Ravessa-Tavira
42 Vicente Reynes (Spa) L.A. Pecol
43 Oscar Diaz (Spa) Barbot-Torrie
44 Jose Cayetano Julia (Spa) Kelme-Costa Blanca
45 Milan Kadlec (Cze) Lampre
46 Gerardo Fernandez (Arg) Antarte- Rota Movei
47 Joaquim Sampaio (Por) Carvalhelhos-Boavista
48 Christian Climent (Spa) Barbot-Torrie
49 Rafael Mila (Spa) ASC-Vila Do Conde
50 Pavel Brutt (Rus) Lokomotiv
51 Nuno Alves (Por) Barbot-Torrie
52 Helder Silva (Por) Cantanhede-M-Marialva
53 Ruben Diaz De Cerio (Spa) Euskaltel-Euskadi
54 Hugo Sabido (Por) Barbot-Torrie
55 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca
56 Joaquim Andrade (Por) Porta Da Ravessa-Tavira
57 Claudio Faria (Por) ASC-Vila Do Conde
58 Ezequiel Mosquera (Spa) Cantanhede-M-Marialva
59 Simone Bertoletti (Ita) Lampre
60 Francisco Perez (Spa) Milaneza-MSS
61 Atanas Petrov (Bul) Carvalhelhos-Boavista
62 Ricardo Felgueiras (Por) Antarte- Rota Movei
63 Sergio Franco (Por) Pepolim&Irmaos-Ovare
64 Gabriele Missaglia (Ita) Lampre
65 Nuno Ribeiro (Por) L.A. Pecol
66 Celio Sousa (Por) Carvalhelhos-Boavista
67 Carlos Pinho (Por) Barbot-Torrie
68 Alexandre Pinho (Por) Pepolim&Irmaos-Ovare
69 Sergio Paulinho (Por) ASC-Vila Do Conde
70 Hugo Vitor (Por) Cantanhede-M-Marialva
71 Juan Olmo (Spa) Barbot-Torrie
72 Vidal Fitas (Por) Porta Da Ravessa-Tavira
73 Krassimir Vassiliev (Bul) Porta Da Ravessa-Tavira
74 Gustavo Veloso (Spa) Carvalhelhos-Boavista
75 Jose Luis Rubiera (Spa) U.S. Postal Service
76 Jordi Riera (Spa) Kelme-Costa Blanca
77 Francesco Casagrande (Ita) Lampre
78 Rui Roque (Por) L.A. Pecol
79 Virgilio Santos (Por) Antarte- Rota Movei
80 Quintino Rodrigues (Por) ASC-Vila Do Conde
81 Damon Kluck (USA) U.S. Postal Service
82 Elio Sousa (Por) Cantanhede-M-Marialva
83 Benjamin Day (Aus) Carvalhelhos-Boavista 0.13
84 Bruno Castanheira (Por) L.A. Pecol
85 Jose Oliveira (Por) Pepolim&Irmaos-Ovare;86 Ignacio Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca
87 Pedro Magalhaes (Por) Pepolim&Irmaos-Ovare;88 Aitor Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi
89 Joao Silva (Por) Antarte- Rota Movei
90 Cesar Pinto (Por) ASC-Vila Do Conde
91 Alber Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi
92 Luis Bartolomeu (Por) Porta Da Ravessa-Tavira
93 Jose Jimenez (Spa) Porta Da Ravessa-Tavira
94 Renato Silva (Por) Milaneza-MSS
95 Adolfo Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca
96 Marc Soares (Por) Pepolim&Irmaos-Ovare 0.48
97 Rui Bica (Por) Pepolim&Irmaos-Ovare 0.57
98 Guennadi Mikhailov (Rus) U.S. Postal Service 0.58
99 Paulo Barroso (Por) Milaneza-MSS 1.19
100 Pedro Lopes (Por) L.A. Pecol 1.24
101 Marco Pinotti (Ita) Lampre
102 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.26
103 Ruben Oliveira (Spa) Antarte- Rota Movei 5.57
Points
1 Candido Barbosa (Por) L.A. Pecol 25 pts
2 Jacek Morajko (Por) Antarte- Rota Movei 20
3 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS 16
4 Alexei Markov (Rus) Lokomotiv 13
5 Ruben Galvan (Spa) ASC-Vila Do Conde 10
6 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre 8
7 David Muñoz (Spa) Kelme-Costa Blanca 6
8 Unai Yus (Spa) Cantanhede-M-Marialva 4
9 Alberto Benito (Spa) Antarte- Rota Movei 2
10 Pedro Soeiro (Por) Carvalhelhos-Boavista 1
Mountains
Climb - Cat. 3, km 18.4
1 Nelson Vitorino (Por) Porta Da Ravessa-Tavira 5 pts
2 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
3 Ezequiel Mosquera (Spa) Cantanhede-M-Marialva 1
Climb - Cat. 3, km 93.6
1 Ruben Oliveira (Spa) Antarte- Rota Movei 5 pts
2 Yon Bru (Spa) L.A. Pecol 3
Metas Volantes
Bensafrim, km 3.80
1 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS 3 pts
2 Yon Bru (Spa) L.A. Pecol 2
3 Gustavo Veloso (Spa) Carvalhelhos-Boavista 1
Potimao, km 74.8
1 Ruben Oliveira (Spa) Antarte- Rota Movei 3 pts
2 Oscar Serrano (Spa) ASC-Vila Do Conde 2
3 Roberto Lozano (Spa) Kelme-Costa Blanca 1
Teams
1 Cantanhede-M-Marialva 11.58.48
2 Carvalhelhos-Boavista
3 Lokomotiv
4 L.A. Pecol
5 ASC-Vila Do Conde
6 Milaneza-MSS
7 Antarte- Rota Moves
8 Euskaltel-Euskadi
9 Kelme-Costa Blanca
10 U.S. Postal Service
11 Barbot-Torrie
12 Porta Da Ravessa-Tavira
13 Lampre
14 Pepolim&Irmaos-Ovarense 0.13
General classification after stage 3
1 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS 12.58.01
2 Candido Barbosa (Por) L.A. Pecol 0.07
3 Yon Bru (Spa) L.A. Pecol 0.14
4 Oscar Serrano (Spa) ASC-Vila Do Conde 0.15
5 Roberto Lozano (Spa) Kelme-Costa Blanca 0.16
6 Michael Barry (Can) U.S. Postal Service 0.17
7 Gustavo Veloso (Spa) Carvalhelhos-Boavista 0.22
8 Ruben Galvan (Spa) ASC-Vila Do Conde 0.23
9 Alberto Benito (Spa) Antarte- Rota Movei
10 Nuno Marta (Por) Barbot-Torrie
11 Gustavo Lemos (Spa) Carvalhelhos-Boavista
12 Pedro Soeiro (Por) Carvalhelhos-Boavista
13 Serguei Klimov (Rus) Lokomotiv
14 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi
15 Pedro Costa (Por) Cantanhede-M-Marialva
16 Jose Cayetano Julia (Spa) Kelme-Costa Blanca
17 Pedro Cardoso (Por) Milaneza-MSS
18 Jose Rodrigues (Por) Carvalhelhos-Boavista
19 Victor Hugo Peña (Col) U.S. Postal Service
20 Luis Sarreira (Por) Cantanhede-M-Marialva
21 Claus Michael Moller (Den) Milaneza-MSS
22 Gerardo Fernandez (Arg) Antarte- Rota Movei
23 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
24 Unai Yus (Spa) Cantanhede-M-Marialva
25 Israel Nuñez (Spa) ASC-Vila Do Conde
26 Hugo Lucio (Por) Barbot-Torrie
27 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre
28 David Bernabeu (Spa) Milaneza-MSS
29 Nelson Vitorino (Por) Porta Da Ravessa-Tavira
30 Claudio Faria (Por) ASC-Vila Do Conde
31 Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi
32 Denis Smyslov (Rus) Lokomotiv
33 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi
34 David Blanco (Spa) Porta Da Ravessa-Tavira
35 Oscar Diaz (Spa) Barbot-Torrie
36 Francisco Perez (Spa) Milaneza-MSS
37 Rafael Mila (Spa) ASC-Vila Do Conde
38 George Hincapie (USA) U.S. Postal Service
39 Joaquim Sampaio (Por) Carvalhelhos-Boavista
40 Nuno Alves (Por) Barbot-Torrie
41 Joaquim Andrade (Por) Porta Da Ravessa-Tavira
42 Hugo Sabido (Por) Barbot-Torrie
43 Helder Silva (Por) Cantanhede-M-Marialva
44 Orlando Rodrigues (Por) L.A. Pecol
45 Jordi Riera (Spa) Kelme-Costa Blanca
46 Milan Kadlec (Cze) Lampre
47 Ruben Diaz De Cerio (Spa) Euskaltel-Euskadi
48 Ezequiel Mosquera (Spa) Cantanhede-M-Marialva
49 Gabriele Missaglia (Ita) Lampre
50 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca
51 Rui Roque (Por) L.A. Pecol
52 Carlos Pinho (Por) Barbot-Torrie
53 Juan Olmo (Spa) Barbot-Torrie
54 Simone Bertoletti (Ita) Lampre
55 Nuno Ribeiro (Por) L.A. Pecol
56 Jose Luis Rubiera (Spa) U.S. Postal Service
57 Quintino Rodrigues (Por) ASC-Vila Do Conde
58 Francesco Casagrande (Ita) Lampre
59 Sergio Paulinho (Por) ASC-Vila Do Conde
60 Krassimir Vassiliev (Bul) Porta Da Ravessa-Tavira
61 Vidal Fitas (Por) Porta Da Ravessa-Tavira
62 Bruno Castanheira (Por) L.A. Pecol 0.36
63 Ignacio Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca
64 Vicente Reynes (Spa) L.A. Pecol 0.41
65 Hugo Vitor (Por) Cantanhede-M-Marialva 0.48
66 Jacek Morajko (Por) Antarte- Rota Movei 0.54
67 Damon Kluck (USA) U.S. Postal Service 0.55
68 Christian Climent (Spa) Barbot-Torrie
69 Paulo Ferreira (Por) Cantanhede-M-Marialva 1.00
70 Nikita Eskov (Rus) Lokomotiv
71 Ricardo Felgueiras (Por) Antarte- Rota Movei
72 Elio Sousa (Por) Cantanhede-M-Marialva
73 Alexandre Pinho (Por) Pepolim&Irmaos-Ovare;74 Virgilio Santos (Por) Antarte- Rota Movei
75 Oleg Rodionov (Rus) Lokomotiv 1.04
76 Celio Sousa (Por) Carvalhelhos-Boavista
77 Atanas Petrov (Bul) Carvalhelhos-Boavista
78 Joao Silva (Por) Antarte- Rota Movei 1.08
79 Cesar Pinto (Por) ASC-Vila Do Conde 1.13
80 Benjamin Day (Aus) Carvalhelhos-Boavista
81 Jose Oliveira (Por) Pepolim&Irmaos-Ovare;82 Pavel Brutt (Rus) Lokomotiv 1.31
83 Renato Silva (Por) Milaneza-MSS 2.21
84 Pedro Lopes (Por) L.A. Pecol 2.58
85 Paulo Barroso (Por) Milaneza-MSS 3.08
86 Alexander Serov (Rus) Lokomotiv 5.43
87 David Muñoz (Spa) Kelme-Costa Blanca 8.31
88 Julian Usano (Spa) Kelme-Costa Blanca
89 Ricardo Costa (Por) Porta Da Ravessa-Tavira 9.23
90 Luis Bartolomeu (Por) Porta Da Ravessa-Tavira 9.36
91 Alber Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi
92 Adolfo Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca
93 Aitor Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi 10.15
94 Guennadi Mikhailov (Rus) U.S. Postal Service 10.21
95 Jose Jimenez (Spa) Porta Da Ravessa-Tavira 10.33
96 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi 10.49
97 Marco Pinotti (Ita) Lampre 13.34
98 Sergio Franco (Por) Pepolim&Irmaos-Ovare 16.36
99 Alexei Markov (Rus) Lokomotiv 20.53
100 Pedro Magalhaes (Por) Pepolim&Irmaos-Ovare 22.03
101 Marc Soares (Por) Pepolim&Irmaos-Ovare 30.31
102 Ruben Oliveira (Spa) Antarte- Rota Movei 30.55
103 Rui Bica (Por) Pepolim&Irmaos-Ovare 40.12
Points classification
1 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS 62 pts
2 Candido Barbosa (Por) L.A. Pecol 45
3 Yon Bru (Spa) L.A. Pecol 31
4 Ruben Galvan (Spa) ASC-Vila Do Conde 31
5 Alberto Benito (Spa) Antarte- Rota Movei 23
6 Michael Barry (Can) U.S. Postal Service 20
7 Jacek Morajko (Por) Antarte- Rota Movei 20
8 Nuno Marta (Por) Barbot-Torrie 14
9 Alexei Markov (Rus) Lokomotiv 13
10 Gustavo Lemos (Spa) Carvalhelhos-Boavista 10
11 Oscar Serrano (Spa) ASC-Vila Do Conde 8
12 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre 8
13 Roberto Lozano (Spa) Kelme-Costa Blanca 7
14 Jose Cayetano Julia (Spa) Kelme-Costa Blanca 6
15 David Muñoz (Spa) Kelme-Costa Blanca 6
16 Aitor Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
17 Unai Yus (Spa) Cantanhede-M-Marialva 4
18 Pedro Soeiro (Por) Carvalhelhos-Boavista 3
19 Ruben Oliveira (Spa) Antarte- Rota Movei 3
20 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
21 Gustavo Veloso (Spa) Carvalhelhos-Boavista 1
Mountains classification
1 Aitor Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi 15 pts
2 Nelson Vitorino (Por) Porta Da Ravessa-Tavira 11
3 Yon Bru (Spa) L.A. Pecol 9
4 David Muñoz (Spa) Kelme-Costa Blanca 7
5 Oscar Serrano (Spa) ASC-Vila Do Conde 5
6 Ruben Oliveira (Spa) Antarte- Rota Movei 5
7 Roberto Lozano (Spa) Kelme-Costa Blanca 3
8 Pedro Lopes (Por) L.A. Pecol 3
9 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
10 Claus Michael Moller (Den) Milaneza-MSS 1
11 Ezequiel Mosquera (Spa) Cantanhede-M-Marialva 1
Metas Volantes
1 Oscar Serrano (Spa) ASC-Vila Do Conde 8 pts
2 Roberto Lozano (Spa) Kelme-Costa Blanca 7
3 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS 5
4 Yon Bru (Spa) L.A. Pecol 5
5 Aitor Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
6 Ruben Oliveira (Spa) Antarte- Rota Movei 3
7 Gustavo Veloso (Spa) Carvalhelhos-Boavista 1
Teams classification
1 Carvalhelhos-Boavista 38.55.12
2 Cantanhede-M-Marialva
3 L.A. Pecol
4 Milaneza-MSS
5 ASC-Vila Do Conde
6 Kelme-Costa Blanca
7 U.S. Postal Service
8 Euskaltel-Euskadi
9 Barbot-Torrie
10 Lampre
11 Porta Da Ravessa-Tavir
12 Antarte- Rota Moves 0.32
13 Lokomotiv 0.37
14 Pepolim&Irmaos-Ovarens 11.24
Close