Stage races
   Österreich-Rundfahrt
   Abercynon
   Armagh
   Auckland
   Bagworth (b)
   Barton upon Humber
   Basingstoke
   Beigem, Amateurs
   Belfast (z)
   Bellingham (a)
   Berlin - Karl-Marx Stadt
   Beverley (d)
   Bickerstaffe (a)
   Bierbeek, Amateurs
   Birmingham, Cyclo-cross, Juniors
   Blackpool
   Blackpool, Criterium
   Bolton
   Boucles de la Mayenne
   Boutersem, Amateurs (a)
   Bristol, Chrono
   Bristol, Cyclo-cross
   Bristol, Cyclo-cross (b)
   Brunswick
   Caen (a)
   Calingasta
   Carrera Transpeninsular
   Carrick-on-Suir (d)
   Cartmel
   Chaam, Criterium
   Chobham
   Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Monts du Livradois
   Circuit Franco-Belge
   Clásico RCN
   Cockerham
   Cockerham (a)
   Colchester (g)
   Coors Classic
   Course de la Victoire
   Critérium du Dauphiné
   Cronostaffetta
   Cruce de Los Andes
   DDR Rundfahrt
   Diss, Cyclo-cross
   Division Championship East Anglian, Road, Great Britain
   Doble Melo
   Doble San Francisco-Miramar
   Dookola Mazowska
   Douglas, Criterium
   Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Juniors
   Dublin
   Dublin (al)
   Dublin (am)
   Dundee (b)
   Dunstable
   Durham, Cyclo-cross (e)
   Dusika Jugend Tour, Juniors
   Eernegem, Amateurs
   Egham, Cyclo-cross
   Essen, Amateurs
   Etoile de Bessèges
   Etoile des Espoirs
   Ferryhill (a)
   Fitchburg Longsjo Classic
   Flèche du Sud
   Foots Cray, Cyclo-cross
   G.P. da Associação do Sul
   Galena Two Day
   Giro d'Italia
   Giro del Friuli Venezia Giulia
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro di Puglia
   Giro di Sardegna
   Girona
   Girvan
   Glasgow
   GP du Midi-Libre
   GP Guillaume Tell
   Grande Prémio Clok
   Gravesend (f)
   Halesowen (b)
   Harby, Criterium
   Harrogate
   Hartlepool, Criterium (a)
   Higham (d)
   Hoegaarden, Amateurs
   Holmfirth
   Inkberrow, Criterium, Elite w/o contract
   International Presidency Turkey Tour
   Keighley, Cyclo-cross
   Keighley, Cyclo-cross
   Kilmarnock (b)
   Kirkby, Cyclo-cross
   Kirkby, Cyclo-cross
   Košice - Tatry - Košice
   Kontich, Amateurs
   Kroz Jugoslavija
   Kroz Srbiju
   La Rua-Cabeza
   Langdorp, Amateurs
   Lausanne (a)
   Lee on Solent, Criterium
   Leganés
   Les Journees Havro-Cauchoises (F)
   Levy Moores Memorial Two Day
   Lewes, Criterium
   Lidice
   Lincoln, Cyclo-cross
   Llanelli, Cyclo-cross
   Los Lagos, Cyclo-cross (b)
   Loughborough, Cyclo-cross
   Lurgan (b)
   Makro-Aro Grand Prix Elite Two Days
   Manchester
   Marchin, Amateurs
   Marseille (g)
   Menen, Amateurs
   Merchtem, Amateurs
   Merksem, Amateurs
   Middlesbrough, Criterium
   Milk Race
   Montjuich (a)
   Morecambe, Criterium
   Musselburgh
   National Championship, Road, ITT, Amateurs, Great Britain
   National Championship, Road, ITT, Amateurs, Ireland
   National Championship, Road, ITT, Elite, Great Britain (F)
   Newcastle
   Newcastle (g)
   Newport, Cyclo-cross
   North West Championship, Cyclo-cross, Elite, Great Britain
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   Omloop van Zeeuws-Vlaanderen, Amateurs
   Onze-Lieve-Vrouw-Waver, Amateurs
   Oostende, Amateurs
   Ostschweizer Rundfahrt
   Paris - Nice
   Pontypool, Cyclo-cross
   Port Talbot (c)
   Putte, Amateurs
   Quatre Jours de Dunkerque
   Rás Tailteann
   Rapport Toer
   Reading (c)
   Reading (d)
   Rheinland-Pfalz Rundfahrt
   Ronde van België
   Ronde van de Kempen
   Ronde van Limburg, Amateurs
   Ronde van Nederland
   Ronde van Noord-Holland
   Route de France, U23
   Ruban Granitier Breton
   Scherpenheuvel, Amateurs
   Scottish Milk Race
   Setmana Catalana de Ciclismo
   Settimana Ciclistica Bergamasca
   Settimana Ciclistica Lombarda
   Sex-Dagars
   Sheffield, Criterium (g)
   Sheffield, Cyclo-cross
   Shotley Bridge, Cyclo-cross
   Sint-Pieters-Leeuw, Amateurs
   Smethwick, Criterium (a)
   Southampton
   Southampton, Cyclo-cross
   Southport (c)
   Southport, Criterium (a)
   Sovizzo
   Spermalie, Amateurs
   Stapleford
   Star Trophy Road Series
   Stavelot, Chrono, Amateurs
   Suffolk
   Sway, Cyclo-cross
   Tirreno-Adriatico
   Torhout, Amateurs
   Totnes - Vire Twinning Town Two Day
   Tour d'Indre-et-Loire
   Tour d'Israël
   Tour de Corse
   Tour de France
   Tour de Gironde
   Tour de l'Aude
   Tour de l'URSS
   Tour de la Manche
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Yonne
   Tour de Luxembourg
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Romandie
   Tour de Suisse
   Tour du Hainaut Occidental, Amateurs
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour Méditerranéen
   Tour Nivernais Morvan
   Tour of Albania
   Tour of Algeria
   Tour of Bulgaria
   Tour of Essex
   Tour of Ireland
   Tour of the Manawatu
   Tour of the North
   Tour of Ulster
   Triptyque Ardennaise
   Valkenburg aan de Geul
   Volta Ciclista a Catalunya
   Volta da Ascension
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a Levante
   Vuelta a los Valles Mineros
   Vuelta a Malaga, Amateurs
   Vuelta a Toledo
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Valle
   Vuelta Ciclista a Aragón
   Vuelta Ciclista a la Republica del Ecuador
   Vuelta Ciclista a la Rioja
   Vuelta Ciclista a Navarra
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista Asturias
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Wakefield, Cyclo-cross
   Wallsend, Cyclo-cross
   Warrington
   Weeton (a)
   Wessex
   West Yorkshire Championship, Cyclo-cross, Elite, Great Britain
   Wicklow
   Wien - Rabenstein - Gresten - Wien
   Winster (c)
   Wirral
   Wolverhampton, Criterium
   Worcester
   Yelverton (d)
   Ytong Bohemia Tour
   Závod Míru
Other races