Stage races
   500 Millas del Norte
   Østfold 3-dagers
   Østfold 3-dagers (F)
   Østfold 3-dagers, Juniors
   Østfold 3-dagers, Juniors (F)
   Österreich-Rundfahrt
   Abergavenny (a)
   Addis Abeba
   Afxentia, Mountainbike, Elite/U23
   Aguazul
   Air Force Cycle Tour
   Albstadt (F)
   Alexándria, Elite/U23
   Anadia, Sprint, Juniors
   Apatin (a)
   Apskritis, Juniors
   Ascensión a los Nevados de Chillán
   Auksinių kopų
   Axel, Amateurs
   Azerbaïjan Tour
   Azerbaijan Stage Race
   Baby Giro
   Ballinrobe
   Baltyk-Karkonosze-Tour
   Barkley Agencies 2 day Tour - Tennant Creek
   Bay Classic (F)
   Bay Cycling Classic
   Bayern Rundfahrt
   BDO Tour of Northland
   Benchmark Homes Tour
   Benelux Tour
   Berghaus Yak Attack, Mountainbike
   Berlin, U23
   Bermuda GP
   Berri (a)
   Bidasoa Itzulia
   Bikes on Broadway
   Binh Duong TV Cup
   Bizkaiko Bira
   Borsele, Juniors (F)
   Boucle du Coton
   Boucles de la Marne
   Boucles de la Mayenne
   Brescia, Juniors
   Brixia Tour
   Cómbita
   Calingasta
   Callville Bay
   Campeonato de Invierno CC Sanducero
   Campeonato Invierno de la Federación Ciclista de Colonia
   Campeonato Invierno de Montevideo
   Canberra Tour
   Canberra Tour (F)
   Cascade Classic
   CC Pegaso 1
   CC Pegaso 3
   Chaniá, Elite/U23
   Charleville
   Charlotte, Criterium
   Cheddi Jagan Memorial
   Chief's Birthday Tour
   Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Lorraine
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Plages Vendéennes
   Circuit du Mené
   Circuit Franco-Belge
   Circuito Montañés
   Circuito Rotondas
   Circuitos Cerrados
   Clásica Carmen de Viboral
   Clásica Ciclista en Tulcán Dunamis La Nación
   Clásica Ciudad de Soacha
   Clásica Ciudad de Girardot
   Clásica Club Deportivo Boyacá
   Clásica de Fusagasugá
   Clásica de la Esperanza
   Clásica del Cesar
   Clásica del Oriente
   Clásica del Retorno
   Clásica Hector Chiles
   Clásica Inder Envigado-Ideal
   Clásica Internacional Ciudad Heroica de Tacna
   Clásica Marinilla
   Clásica Nacional Ciudad de Anapoima
   Clásica Nacional Marco Fidel Suárez
   Clásica Perla del Fonce
   Clásica Rionegro con Futuro-Aguas de Rionegro
   Clásica Rionegro con Futuro-Aguas de Rionegro
   Clásica San Eleuterio
   Clásica San Rafael de Oreamuno
   Clásica Santa Ana
   Clásica Semana Santa
   Clásico Lotería de Tachira
   Clásico RCN
   Clásico Virgen de la Consolación de Táriba
   Clasica Alcaldía de Pasca
   Clasica Alerta Empresa Bicimanía
   Clasica Camarasa
   Clasica de Guarné
   Clasica International de Tulcan
   Clasico El Colombiano
   Copa Cero de Oro
   Copa Nacional Protecto
   Copa Nordeste
   Copa Norte-Nordeste de Ciclismo
   Copa Norte-Nordeste de Ciclismo
   Copa Sundown
   Coupe Frédéric Jalton
   Course de Solidarnosc et des Champions Olympique
   CRA Super 7 Cycle Series
   Critérium du Dauphiné
   Critérium International
   Criterium Cuprum Cup
   Cupa Mazicon
   Curiaú (a)
   Curtina
   Daetongryeonggi Gapyeong Stage Race
   Dark Force Summer League
   DCU's Dame Cup (F)
   Delta
   Devo Spring Classics Stage Race
   Doble Bragado
   Doble Chepes
   Doble Melo
   Doble San Francisco-Miramar
   Doble Ulape
   Doble Viale
   Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Juniors
   Driedaagse van Axel, Juniors
   Driedaagse van De Panne
   Driedaagse van West-Vlaanderen
   Durazno
   Ecowas Cycling Tour
   Edgar Soto Memorial
   Eidsvollrittet
   Eidsvollrittet (F)
   Eidsvollrittet, Juniors
   Eidsvollrittet, Juniors (F)
   Emakumeen Euskal Bira (F)
   Employment Race
   Essor Breton
   Etoile de Bessèges
   Falu 3-dagars (F)
   Falu 3-dagars, Elite/U23
   Fana Sykkelfestival, Elite/U23
   Fana Sykkelfestival, Elite/U23 (F)
   Fana Sykkelfestival, Juniors
   Fana Sykkelfestival, Juniors (F)
   Fathers' Day Race
   Ferndale
   Festival Ciclístico Orgánico
   Festival y Feria Turística Costa Ballena
   Festningsrittet, Elite/U23
   Fitchburg Longsjo Classic
   Flèche du Sud
   Friendship People North-Caucasus Stage Race
   Gansingen
   Gateway Cup
   Giant Cup
   Giro Ciclistico Pesche Nettarine di Romagna
   Giro d'Italia
   Giro d'Italia Donne (F)
   Giro del Friuli Venezia Giulia
   Giro del Trentino
   Giro del Trentino Alto Adige - Südtirol (F)
   Giro della Lunigiana, Juniors
   Giro della Provincia di Grosseto
   Giro della Toscana Int. Femminile (F)
   Giro della Toscana, Juniors
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro delle Valli Cuneesi nelle Alpi del Mare
   Giro di Basilicata, Juniors
   Giro di Jersey
   Giro di Sardegna
   Girona
   Girvan
   Gorey 3-day
   GP Abimota
   GP Alto Apure
   GP Chantal Biya
   GP Credito Agricola
   GP CTT Correios de Portugal
   GP Cuiaba Chapada
   GP Cycliste de Gemenc
   GP de la Fédération Togolaise de Cyclisme
   GP de la Fédération Togolaise de Cyclisme
   GP de Portugal
   GP Général Patton, Juniors
   GP Gondomar, Elite/U23
   GP Guillaume Tell
   GP Israël de Freitas
   GP Rüebliland, Juniors
   GP Rota dos Móveis
   GP Savina Cuellár
   GP Superprestige de Ciclismo Olímpico
   Gracia Orlova (F)
   Gran Caracol de Pista
   Gran Caracol de Pista (F)
   Grande Boucle Féminine Internationale (F)
   Grande Prémio de Liberty Seguros
   Green Mountain Stagerace
   Grenland GP
   Grenland GP (F)
   Grenland GP, Juniors
   Grenland GP, Juniors (F)
   Grenoble, Six Days
   Grudziądz, Juniors
   Gyomaendrod
   Hajdú-Fönix Kupa
   Hammarö 3-dagars
   Hammarö 3-dagars (F)
   Hana Tour, Elite/U23
   Herald Sun Tour
   High Uintas Classic
   Ho Chi Minh City
   Holland Ladies Tour (F)
   Hotter 'N Hell Hundred
   Huntington (a)
   I° Clásica Elite de Guatemala
   II° Clásica Elite Guatemala
   Impact Stage Race
   International Cycling Classic
   International Presidency Turkey Tour
   Iraq Club Championships, Road, Elite, Iraq
   Iraq Race 1
   IV° Clasica Elite de Guatemala
   IX° Clásica Elite de Guatemala
   Jadranska Magistrala
   Jelajah Malaysia
   Jeolginyeon Stage Race
   Jewel in the wilderness Stage Race
   Joe Martin Stage Race
   Joe Martin Stage Race (F)
   K.A.P. Özsavaş Kupası
   K.A.P. Adana
   K.A.P. Fethiye Yol Yarışları
   K.A.P. Nevsehir
   K.A.P. Sezon Açılış Kupası
   K.A.P. Sezonu Final
   København, Madison, Juniors
   Kalas Cup Finale
   Kalgoorlie
   Kansas City
   Kazantzakia
   King's Cup 1
   King's Cup 2
   King's Cup 3
   Košice - Tatry - Košice
   Kreiz Breizh Elite
   Kroz Istru, Juniors
   Kroz Srbiju
   Kushanya
   Kwita Izina
   La Tropicale Amissa Bongo
   Labour Tour
   Ladies Tour of Qatar (F)
   Lago Vista
   Le Tour de Mont Pleasant
   Le Tour du Grand Montréal (F)
   Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23
   Le Trophée de l´Essor
   Les 3 Jours de Vaucluse
   Les Boucles de l'Artois
   Liège - La Gleize, Juniors
   Lidice
   Linz - Passau - Budweis
   Loire-Atlantique, U23
   Low Country VW Race Weekend
   München, Six Days
   Münsterland Tour, Juniors
   Madera County Stage Race
   Mainfranken-Tour, U23
   Malacky
   Malopolski Wyscig Gorski
   Manicaland Cycle Challenge
   Mekong Delta Cycling Cup
   Melaka
   Memorial Battle of Crete
   Memorial Igor Karpenko
   Memorial Valentin Bobylev Kostanay
   Merced, Criterium
   Mersey Valley Tour
   Mersey Valley Tour (F)
   Mi-Aout-Bretonne
   Mid-Year Tour
   Mineira
   Ministry of Culture Youth and Sport 5 Stage Race
   Mississippi GP
   Moscou (a)
   Moscou (c)
   Mount Hood Classic
   Mount Hood Classic (F)
   Murrieta (F)
   National Championship, Road, Elite, United States of America
   National Championship, Track, Points race, Elite, France (F)
   National Sports Commission NSC Independence Stage Race
   Nature Valley Grand Prix
   Nature Valley Grand Prix (F)
   New Zealand Cycle Classic
   Niedersachsen Rundfahrt, Juniors
   Nieuwegein (a)
   Nieuwegein (c)
   Nieuwegein (d)
   Nieuwegein (e)
   Nieuwegein (f)
   Nieuwegein (g)
   Norsk Sykle Festival
   North End (F)
   Ognolpóskie Igrzyska LZS - Memorial Joachima Halupczoka
   Okolo Slovenska
   Oksbøl (F)
   Oksbøl, Elite/U23
   Oksbøl, Juniors
   Olympia's Tour
   Oruro - Huanuni - Machacamarca
   Oslo, Elite/U23
   Ovezande, Amateurs
   Paris - Corrèze
   Paris - Dakar
   Paris - Nice
   Paths of King Nikola
   Paysandú
   Pemberton
   Perlis Open
   Picsi
   Pilis Kupa Hegyi Idofutam
   Po Ziemi Międzyrzeckiej
   Poas
   Polska - Ukraina
   Pomerania Tour
   Porky Gulch Stage Race
   Portaferry
   Post Danmark Rundt
   Près d'en Haut Stage Race
   Pre-Vuelta Guatemala
   Pre-Vuelta Independencia
   Preis Fa. Radshop Obersberger
   Premier League Iran 2
   Premio Agustin Alcantara
   President Tour of Iran
   Pro Vuelta Ciclista Oaxaca
   Quatre Jours de Dunkerque
   Rás Tailteann
   RaboSter Zeeuwsche Eilanden (F)
   Ras Connachta
   Ras Mumhan
   Redlands Bicycle Classic
   Redlands Bicycle Classic (F)
   Regio Tour, Juniors
   Return of Dien Bien Phu
   Rhône-Alpes Isère Tour
   Ringerike
   Ringerike, Juniors
   Ringmurens 2 d
   Rocky Mountain Stage Race
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde de l'Oise
   Ronde de l'Oise
   Ronde van België
   Ronde van de Provincie Antwerpen
   Ronde van Vlaams-Brabant
   Ronde van Zeeland Seaports
   Roserittet DNV GP
   Route de France Féminine (F)
   Route du Sud
   Rutas de America
   São Paulo (d)
   Saaremaa Velotuur
   Sachsen Tour
   Sacrifice Race, Elite/U23
   Saguenay, U23
   Saint-Brieuc (c)
   San Dimas Stage Race
   San Dimas Stage Race (F)
   San Juan
   Satakunnan Ajo
   Sayram Lake Stage Race
   Sea Otter Classic
   Sea Otter Classic (F)
   Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali
   Settimana Ciclistica Lombarda
   Sint-Martinusprijs Kontich, Juniors
   Skane
   Sliven
   Smith & Nephew/Marx & Bensdorf Gran Prix
   Souderton
   Southern Revolution Tour
   Ster Elektrotoer
   Ster van Zuid-Limburg, Juniors
   Strausberg
   Sucre
   Suir Valley
   Surrey League 5 Days
   Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour
   Szlakiem Grodow Piastowskich
   Tønsberg
   Tashkent
   Tashkent (a)
   Tengku Mahkota Pahang Trophy
   Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F)
   Thüringen-Rundfahrt, U23
   The Hub - EMC2 Bikes Cycle Tour
   The Swamp Classic
   Tirreno-Adriatico
   Tobago International
   Tolna
   Torneio de Verão
   Totnes - Vire Stage Race
   Tour Alsace
   Tour Amistad del Norte
   Tour Ciclístico de Panamá
   Tour d'Afrique
   Tour d'Alger
   Tour d'Egypte
   Tour d'Indonesia
   Tour de Andørja
   Tour de Beauce
   Tour de Bintan
   Tour de Bowness Stage Race
   Tour de Bretagne
   Tour de Bretagne (F)
   Tour de Corse
   Tour de Force
   Tour de France
   Tour de Gironde
   Tour de Grandview
   Tour de Himmelfart, Juniors
   Tour de Himmelfart, Juniors (F)
   Tour de Hokkaido
   Tour de Korea
   Tour de Kumano
   Tour de l'Abitibi, Juniors
   Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié
   Tour de l'Amitié de Tahiti
   Tour de l'Ardèche (F)
   Tour de l'Aude Cycliste Féminin (F)
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'Est International
   Tour de l'Eure et Loire
   Tour de l'Or Blanc
   Tour de la Creuse
   Tour de la Dordogne
   Tour de la Guadeloupe
   Tour de la Guyane Française
   Tour de la Manche
   Tour de la Martinique
   Tour de la Nouvelle-Calédonie
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Région Wallonne
   Tour de la Réunion
   Tour de Langkawi
   Tour de Leyte
   Tour de Louisiana
   Tour de Luxembourg
   Tour de Luzon
   Tour de Madagascar
   Tour de Mato Grosso
   Tour de Maurice
   Tour de Moselle
   Tour de New Braunfels
   Tour de Nez
   Tour de Normandie
   Tour de Okinawa
   Tour de Pécs
   Tour de Perth
   Tour de Perth (F)
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Prince Edward Island (F)
   Tour de Québec
   Tour de Ribas
   Tour de Romandie
   Tour de Rwanda
   Tour de San Luis
   Tour de Santa Catarina
   Tour de Suisse
   Tour de Taiwan
   Tour de Timor, Mountainbike
   Tour de Vineyards
   Tour de Vineyards (F)
   Tour de White Rock
   Tour de Wilaya de Tipaza
   Tour des Aéroports
   Tour des Pays de Savoie
   Tour des Pyrénées - Vuelta a los Pirineos
   Tour do Rio
   Tour Down Under
   Tour du Cameroun
   Tour du Canton de Saint-Ciers
   Tour du Faso
   Tour du Gévaudan
   Tour du Haut Anjou, U23
   Tour du Haut-Var
   Tour du Laos
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Loiret
   Tour du Maroc
   Tour du Pays de Vaud, Juniors
   Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne
   Tour du Sénégal
   Tour du Togo
   Tour Féminin en Limousin (F)
   Tour Méditerranéen
   Tour Nivernais Morvan
   Tour of Albania
   Tour of Anchorage
   Tour of Arad
   Tour of Atlanta
   Tour of Austin
   Tour of Belarus
   Tour of Belize
   Tour of Bright
   Tour of Britain
   Tour of Bulgaria
   Tour of California
   Tour of Canterbury
   Tour of Chongming Island (F)
   Tour of Connecticut
   Tour of East Java
   Tour of East Taiwan
   Tour of Egat Kanchanaburi
   Tour of Elk Grove
   Tour of Eritrea
   Tour of Fiji
   Tour of Geelong
   Tour of Gippsland
   Tour of Hainan
   Tour of Hong Kong
   Tour of Ireland
   Tour of Japan
   Tour of Kuban
   Tour of Leinster Two Day
   Tour of Matabungkay
   Tour of Mazandaran, Juniors
   Tour of Milad du Nour
   Tour of Mindanao
   Tour of Missouri
   Tour of Mongolia
   Tour of Murrieta
   Tour of Myanmar
   Tour of New Zealand (F)
   Tour of Ohio
   Tour of Orchards
   Tour of Qatar
   Tour of Qinghai Lake
   Tour of San Fernando, Elite/U23
   Tour of Singkarak
   Tour of Slovenia
   Tour of South-Africa
   Tour of Southland
   Tour of Szeklerland
   Tour of Taranaki
   Tour of Tasmania
   Tour of Terengganu
   Tour of Thailand
   Tour of the AGCC Arab Gulf
   Tour of the Bitterroot
   Tour of the Gila
   Tour of the Gila (F)
   Tour of the Murray River
   Tour of the North Easter Three Day
   Tour of the Philippines
   Tour of the Southern Grampians
   Tour of Ulster
   Tour of Utah
   Tour of Walla Walla
   Tour of Whitehorse
   Tour Orbea
   Tour Ralí Provincias Centrales
   Tour ta'Malta
   Tre Giorni Orobica
   Treinta y Tres (a)
   Trepada Cerro San Cristobal CC Pando
   Tres Días de Álava, Elite/U23
   Triple Vuelta El Coquimbo - La Serena - Coquimbo
   Triptyque Ardennaise
   Troféu Joaquim Agostinho
   Trofeo Karlsberg, Juniors
   Trois Jours de Cherbourg
   Trophée Centre Morbihan, Juniors
   Trophée d'Or Féminin (F)
   Tucson
   Tucson (F)
   Tulsa
   Tulsa (F)
   Tulva ajot
   Turul Dobrogei
   Turul României
   Tweedaagse van de Gaverstreek
   Udmurt Republic Stage Race
   Ullensaker Grand Prix, Elite/U23
   Valladolid
   Valley of the Sun Stage Race
   Velo-Tek GP
   Venhuizen (a)
   Ventura County Stage Race
   Violay
   Volksbank Radsporttage
   Volta à Ilha de Santiago
   Volta à Madeira
   Volta a Albufeira
   Volta a Coruña
   Volta a Galicia
   Volta a Portugal
   Volta a Portugal do Futuro
   Volta a Portugal, Juniors
   Volta às Terras de Santa Maria Feira
   Volta ao Alentejo
   Volta ao Algarve
   Volta ao Sotavento Algarvio
   Volta as Comarcas de Lugo
   Volta Ciclista a Catalunya
   Volta Ciclista Provincia Tarragona
   Volta Ciclistica Internacional de Gravatai
   Volta Ciclistica Internacional do Paraná
   Volta da Ascension
   Volta de Belém
   Volta de Ciclismo Internacional do Estado de São Paulo
   Volta Gasol 50 años
   Volta Ilha Santo Antão
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Ávila
   Vuelta a Bolivia
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Camargo
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Chiapas
   Vuelta a Chiclayo
   Vuelta a Chiriquí
   Vuelta a Cienfuegos
   Vuelta a Cochabamba
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a Costa Rica (F)
   Vuelta a Cuba
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a la Independencia Nacional
   Vuelta a Lara
   Vuelta a Mérida
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Mexicali
   Vuelta a Navarra, Elite/U23
   Vuelta a Nicaragua
   Vuelta a Palencia
   Vuelta a Piura
   Vuelta a Puebla
   Vuelta a Salamanca
   Vuelta a San Carlos
   Vuelta a San Rafael
   Vuelta a Santa Cruz de la Sierra
   Vuelta a Santa Cruz de Mora
   Vuelta a Santander
   Vuelta a Segovia
   Vuelta a Tarija
   Vuelta a Tenerife
   Vuelta a Toledo
   Vuelta a Tovar
   Vuelta a Trujillo de Peru
   Vuelta a Venezuela
   Vuelta a Yacambu-Lara
   Vuelta a Zamora
   Vuelta al Carchí
   Vuelta al Chaná
   Vuelta al Estado de Oaxaca
   Vuelta al Estado Portuguesa
   Vuelta al Estado Zulia
   Vuelta al Lago Uru Uru
   Vuelta al Norte de Nicaragua
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Valle
   Vuelta al Valle del Cauca
   Vuelta al Valle del Cibao
   Vuelta Castilla y Leon
   Vuelta Chihuahua Internacional
   Vuelta Chivilcoyana
   Vuelta Ciclista a Burgos
   Vuelta Ciclista a Cartagena
   Vuelta Ciclista a la Communidad Valenciana
   Vuelta Ciclista a la Comunidad de Madrid
   Vuelta Ciclista a la Republica del Ecuador
   Vuelta Ciclista a Leon
   Vuelta Ciclista a Murcia
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista Aragua
   Vuelta Ciclista Arica
   Vuelta Ciclista Asturias
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta Ciclista Internacional a Extremadura
   Vuelta Ciclista Padre Avelino Fernández
   Vuelta de Bisbee
   Vuelta de Higuito
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta de la Juventud Costa Rica
   Vuelta de la Juventud Guatemala
   Vuelta de la Manzana
   Vuelta de Lavalle Mendoza
   Vuelta de San Juan
   Vuelta del Distrito Federal
   Vuelta del Futuro de Colombia, Novices
   Vuelta del Huila
   Vuelta del Porvenir de Colombia, Juniors
   Vuelta Esmeralda
   Vuelta Feminina a Guatemala
   Vuelta Gobernacion Norte de Santander
   Vuelta Instituto Trabajadores de Nuevo Léon
   Vuelta Internacional al Estado Trujillo
   Vuelta Madrid, U23
   Vuelta Mazatlán
   Vuelta Serial a Nuevo León
   Vuelta y Ruta de Mexico
   Vysočina
   Welland (a)
   Wervershoof (F)
   West Indies versus the World
   Wine Country Classic Stage Race
   Wyscig Dookola Mazowska
   Yeroskipos
   YNLI Pancake Race
   Youth Tour, Juniors
   Youth Tour, Juniors (F)
   Závod Míru, Juniors
   Zimbabwe Time Trial Series, Chrono
   Zollernalbkreis
Other races