Calendars September 2017

All races
Show:


  1º stage Clásica Club Deportivo Boyacá NE Race COL
  1º stage Copa Cero de Oro NE DOM
  Dudenhofen, Keirin Class 1 GER
  Dudenhofen, Keirin (F) Class 1 GER
  Dudenhofen, Keirin, Juniors Class 1 GER
  1º stage Gateway Cup 2.CRT USA
  1º stage Giro della Lunigiana, Juniors 2.1MJ ITA
  1º stage GP Rüebliland, Juniors
Ruebliland
2.1MJ SUI
  1º stage Green Mountain Stagerace NE USA
  4º stage Holland Ladies Tour (F)
Boels Rental Ladies Tour
2.WWT NED
  Northern Race NE Race SLE
  3º stage Okolo Jiznich Cech
Tour of South Bohemia
2.2 CZE
  Pan American Championships, Track, Omnium (F) CC Regional Championship
  Pan American Championships, Track, Points race, Elite CC Regional Championship
  Pan American Championships, Track, Pursuit, Elite CC Regional Championship
  Pan American Championships, Track, Scratch, Elite CC Regional Championship
  Pan American Championships, Track, Sprint, Elite (F) CC Regional Championship
  Pan American Championships, Track, Team Pursuit, Elite (F) CC Regional Championship
  1º stage Roserittet DNV GP NE NOR
  5º stage Tour Ethiopian Meles Zenawi 2.2 ETH
  1º stage Tour of Alberta 2.1 CAN
  1º stage Trois Jours de Cherbourg NE FRA
  1º stage Volta de Roraima NE BRA
  13º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  2º stage Vuelta a Tenerife NE ESP
  1º stage Vuelta a Tenerife NE ESP

  1º stage Belorechensk NE RUS
  Beograd (a)
Plava Trka
NE Race SRB
  2º stage Charleville NE IRL
  1º stage Charleville NE IRL
  2º stage Clásica Club Deportivo Boyacá NE COL
  2º stage Copa Cero de Oro NE DOM
  2º stage Gateway Cup 2.CRT USA
  2º stage Giro della Lunigiana, Juniors 2.1MJ ITA
  2º stage GP Rüebliland, Juniors
Ruebliland
2.1MJ SUI
  2º stage Green Mountain Stagerace NE USA
  5º stage Holland Ladies Tour (F)
Boels Rental Ladies Tour
2.WWT NED
  Juriš na Vršič NE Race SLO
  La Brevine, Chrono
Arif Mannschafszeitfahren
NE SUI
  Lyngby NE Race DEN
  Motilla del Palancar
Trofeo San Gil Abad
NE Race ESP
  National Championship, Road, ITT, Novices, Australia CN AUS
  National Championship, Road, ITT, Novices, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Costa Rica CN CRC
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Costa Rica (F) CN CRC
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Costa Rica CN CRC
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Costa Rica (F) CN CRC
  4º stage Okolo Jiznich Cech
Tour of South Bohemia
2.2 CZE
  Panevezys, Points race, Juniors (a) Class 1 LTU
  Panevezys, Points race, Juniors (F) Class 1 LTU
  Panevezys, Sprint Class 1 LTU
  Panevezys, Sprint (F) Class 1 LTU
  Paris - Brussel
Brussels Cycling Classic
1.HC Race BEL
  Pommeroeul
GP A. Limpens
NE Race BEL
  1º stage Södermanlands 2 dagars NE SWE
  Spisšká Nová Ves, Chrono NE SVK
  Steenhuffel, Cyclo-cross, Cat. B NE Race BEL
  Tallinn
Tallinna rahvasoit
NE Race EST
  2º stage Tour of Alberta 2.1 CAN
  Tour of the Dragon, Mountainbike NE BHU
  2º stage Trois Jours de Cherbourg NE FRA
  14º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  3º stage Vuelta a Tenerife NE ESP
  Walhain, Amateurs
GP Ets. Yvan Staquet
NE Race BEL
  Wicklow
Laragh Classic
NE Race IRL
  Zutendaal (b) NE Race BEL

  Édessa, Ind.
Kaimaktsalan Hill Climb
NE Race GRE
  Afritz
Bergpreis Afritz - Verditz
NE Race AUT
  Apertura Temporada del Uruguay NE Race URU
  Aywaille, Juniors
La Philippe Gilbert
1.1MJ Race BEL
  Bavikhove, Criterium 1.CRT BEL
  3º stage Charleville NE IRL
  3º stage Clásica Club Deportivo Boyacá NE COL
  Colchester (f)
Jef Schils Memorial
NE Race GBR
  3º stage Copa Cero de Oro NE DOM
  Dwangwa
Tour de Dwangwa
NE Race MWI
  Echt (a)
Kernen Omloop Echt-Susteren
1.2 Race NED
  Fourmies
GP de Fourmies
1.HC Race FRA
  3º stage Gateway Cup 2.CRT USA
  3º stage Giro della Lunigiana, Juniors 2.1MJ ITA
  GP Cuiaba Chapada NE Race BRA
  3º stage GP Rüebliland, Juniors
Ruebliland
2.1MJ SUI
  4º stage GP Rüebliland, Juniors
Ruebliland
2.1MJ SUI
  3º stage Green Mountain Stagerace NE USA
  Hamburg (c)
GP der Haspa Hamburg-Volksdorf
NE Race GER
  6º stage Holland Ladies Tour (F)
Boels Rental Ladies Tour
2.WWT NED
  Jyväskylä
Tähtisadeajot
NE Race FIN
  Kessel, Cyclo-cross, Cat. B NE Race BEL
  Macapá (a)
Corrida Antonio Assmar
NE Race BRA
  Meerhout
Meerhout Interclub 2
NE Race BEL
  Molenbeek-Wersbeek NE Race BEL
  National Championship, Road, Novices, Australia CN AUS
  National Championship, Road, Novices, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Road, TTT, Elite, Germany CN GER
  5º stage Okolo Jiznich Cech
Tour of South Bohemia
2.2 CZE
  Overboelare
Kermis Overboelare
NE Race BEL
  1º stage Pilis Kupa Hegyi Idofutam NE HUN
  Poroszló
Tisza-Tó Maraton
NE Race HUN
  4º stage Pre-Vuelta Nicaragua NE NIC
  Rembo
Rembotrampet
NE Race SWE
  Spisšká Nová Ves, Criterium NE SVK
  1º stage Tour de DMZ, Juniors 2.Ncup KOR
  3º stage Tour of Alberta 2.1 CAN
  1º stage Tour of Britain
Daily-Express Tour
2.HC GBR
  1º stage Tour of Bulgaria North 2.2 BUL
  3º stage Trois Jours de Cherbourg NE FRA
  Veurne
ELFDORPENRONDE
NE Race BEL
  Vieniba
Vienības
NE Race LAT
  1º stage Vuelta a Cantabria NE ESP
  15º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  1º stage Vuelta a Tamaulipas NE MEX
  4º stage Vuelta a Tenerife NE ESP
  Windsor
Tour de Via Italia
NE Race CAN

  Denderwindeke, Elite/U23 NE Race BEL
  Erpe (b)
Erpe Individueel - GP John Hannes / GP Erpe Sportief
NE Race BEL
  4º stage Gateway Cup 2.CRT USA
  4º stage Green Mountain Stagerace NE USA
  2º stage Tour de DMZ, Juniors 2.Ncup KOR
  4º stage Tour of Alberta 2.1 CAN
  2º stage Tour of Britain
Daily-Express Tour
2.HC GBR
  2º stage part b Tour of Bulgaria North 2.2 BUL
  2º stage part a Tour of Bulgaria North 2.2 BUL
  2º stage Vuelta a Cantabria NE ESP
  Wetteren, Derny 1.CRT BEL

  1º stage Olympia's Tour
Olympia's Tour door Nederland
2.2U NED
  1º stage Ronde van België (F)
Lotto-Decca Tour, Lotto-Belisol Tour
2.1MJ BEL
  3º stage Tour de DMZ, Juniors 2.Ncup KOR
  1º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  Prologue Tour de Maurice
Tour of Mauritius
NE MRI
  3º stage Tour of Britain
Daily-Express Tour
2.HC GBR
  3º stage Tour of Bulgaria North 2.2 BUL
  3º stage Vuelta a Cantabria NE ESP
  16º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP

  2º stage Olympia's Tour
Olympia's Tour door Nederland
2.2U NED
  Ploegsteert
GP Frank Vandenbroucke
NE Race BEL
  2º stage Ronde van België (F)
Lotto-Decca Tour, Lotto-Belisol Tour
2.1MJ BEL
  4º stage Tour de DMZ, Juniors 2.Ncup KOR
  2º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  1º stage Tour de Maurice
Tour of Mauritius
NE MRI
  4º stage Tour of Britain
Daily-Express Tour
2.HC GBR
  17º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  Wingene
Wingene Koers IC 1
NE Race BEL

  1º stage part b Clasica de Chimazat NE GUA
  1º stage part a Clasica de Chimazat NE GUA
  Hradec Kralove, Criterium 1.CRT Race CZE
  Izegem
Izegem Individueel - Izegem Koers
NE Race BEL
  National Championship, Track, Madison, Elite/U23, Austria CC AUT
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Austria CN AUT
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Track, Points race, Elite, Austria CN AUT
  National Championship, Track, Points race, Elite, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Austria CN AUT
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Austria CN AUT
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Track, Pursuit, U23, Austria CN AUT
  National Championship, Track, Pursuit, U23, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Austria CN AUT
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Track, Scratch, U23, Austria CN AUT
  3º stage Olympia's Tour
Olympia's Tour door Nederland
2.2U NED
  3º stage Ronde van België (F)
Lotto-Decca Tour, Lotto-Belisol Tour
2.1MJ BEL
  3º stage part a Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  3º stage part b Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  2º stage Tour de Maurice
Tour of Mauritius
NE MRI
  5º stage Tour of Britain
Daily-Express Tour
2.HC GBR
  1º stage Tour of Bulgaria South 2.2 BUL
  1º stage Volta Ciclista Provincia de Valencia, Elite/U23 NE ESP
  18º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  1º stage Vuelta de la Juventud Costa Rica NE CRC

  Breganze
Astico Brenta
NE Race ITA
  2º stage Clasica de Chimazat NE GUA
  1º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F)
Memorial Michela Fanini
2.2 ITA
  1º stage Giro di Basilicata, Juniors 2.1MJ ITA
  1º stage Grodno Stage Race NE BLR
  Herselt NE Race BEL
  National Games, Road, Elite, China NE Race CHN
  4º stage Olympia's Tour
Olympia's Tour door Nederland
2.2U NED
  Québec (b)
Grand Prix Cycliste de Québec
1.WT/WT/PT Race CAN
  4º stage Ronde van België (F)
Lotto-Decca Tour, Lotto-Belisol Tour
2.1MJ BEL
  1º stage Tour de Hokkaido 2.2 JPN
  4º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  4º stage Tour de Maurice
Tour of Mauritius
NE MRI
  3º stage Tour de Maurice
Tour of Mauritius
NE MRI
  1º stage Tour de Moselle NE FRA
  6º stage Tour of Britain
Daily-Express Tour
2.HC GBR
  2º stage Tour of Bulgaria South 2.2 BUL
  1º stage Tour of East Bohemia 2.2 CZE
  2º stage Volta Ciclista Provincia de Valencia, Elite/U23 NE ESP
  19º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  2º stage Vuelta de la Juventud Costa Rica NE CRC

  Boortmeerbeek, Derny NE BEL
  4º stage Calder Stewart Elite Series
Benchmark Homes Tour
NE NZL
  3º stage Clasica de Chimazat NE GUA
  2º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F)
Memorial Michela Fanini
2.2 ITA
  2º stage Giro di Basilicata, Juniors 2.1MJ ITA
  Imielin, Criterium
Mayor´s Cup Imielin
NE POL
  Kemmel, U23
Kemmel IC 2
NE Race BEL
  Kigale - Muhanga
Central Challenge
NE Race RWA
  Knokke (a)
Kustpijl
1.2 Race BEL
  Logan
Lotoja Classic
NE Race USA
  1º stage Maykop Stage Race NE RUS
  National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Bosnia Hercegovina CN BIH
  National Championship, Track, 1 km, Juniors, Jamaica CN JAM
  National Championship, Track, Keirin, U23, Jamaica CN JAM
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Greece CN GRE
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Greece (F) CN GRE
  National Championship, Track, Omnium, Juniors, Greece CN GRE
  National Championship, Track, Omnium, Juniors, Greece (F) CN GRE
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Jamaica CN JAM
  Nieuwkerken-Waas
Nieuwkerken Waas Interclubkampioenschap van Vlaanderen 1 - GP Gemeentebelangen
NE Race BEL
  Oliveira de Azemeis (a)
Troféu Concelhio Oliveira Azemeis
NE Race POR
  5º stage Olympia's Tour
Olympia's Tour door Nederland
2.2U NED
  Porrentruy
Tour du Jura
1.2 Race SUI
  5º stage Pre-Vuelta Nicaragua NE NIC
  Savusavu NE Race FJI
  Sokolka
Memoriał im. Stanisława Kirpszy
NE Race POL
  1º stage Syssetapit NE FIN
  2º stage Syssetapit NE FIN
  2º stage Tour de Hokkaido 2.2 JPN
  5º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  5º stage Tour de Maurice
Tour of Mauritius
NE MRI
  2º stage Tour de Moselle NE FRA
  3º stage Tour de Moselle NE FRA
  7º stage Tour of Britain
Daily-Express Tour
2.HC GBR
  3º stage Tour of Bulgaria South 2.2 BUL
  2º stage Tour of East Bohemia 2.2 CZE
  Vipava
Nanos
NE Race SLO
  3º stage Volta Ciclista Provincia de Valencia, Elite/U23 NE ESP
  20º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  3º stage Vuelta de la Juventud Costa Rica NE CRC
  Whistler
RBC Gran Fondo Whistler
NE Race CAN

  Aartselaar
MEMORIAL STANNY VERLOOY - IC 1
NE Race BEL
  Buches Team Bike NE Race PAR
  Chur - Arosa NE SUI
  4º stage Clasica de Chimazat NE GUA
  Doylestown, Criterium 1.CRT Race USA
  Feilding
Feilding Festival of Cycling
NE Race NZL
  Freising NE Race GER
  3º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F)
Memorial Michela Fanini
2.2 ITA
  3º stage Giro di Basilicata, Juniors 2.1MJ ITA
  Gits
Kermiszondagprijs
NE Race BEL
  Greensboro
Carolina Cup
NE Race USA
  Gylne Gutuer NE Race NOR
  Hank
Ronde van Hank
NE Race NED
  Heidelberg
Rand Water Race for Victory
NE Race RSA
  Judendorf
GP Judendorf Straßenengel, Raiffeisen GP
1.2 Race AUT
  Kalopanagiotis, Chrono NE CYP
  Klein Sinaai NE Race BEL
  Leuze, Amateurs NE Race BEL
  Madrid (F)
La Madrid Challenge by La Vuelta
1.WWT ESP
  Montréal (d)
Grand Prix Cycliste de Montréal
1.WT/WT/PT Race CAN
  Morteau - Pontarlier
Tour du Doubs, Trophée Stan Ockers
1.1 Race FRA
  Nogent-sur-Oise 1.2 Race FRA
  Oliveira de Azemeis
Clássica Memorial Bruno Neves
NE Race POR
  Olot
Festes del Tura d´Olot - La Garrotxa
NE Race ESP
  6º stage Olympia's Tour
Olympia's Tour door Nederland
2.2U NED
  6º stage Pre-Vuelta Nicaragua NE NIC
  São Paulo (e)
Volta Do ABC Paulista
NE Race BRA
  Santa Croce sull' Arno
GP Industria del Cuoio e delle Pelli
NE Race ITA
  Sokolka, Criterium
Memoriał im. J. Goscilo
NE Race POL
  3º stage Syssetapit NE FIN
  Tétange
Festival Cycliste LC Tétange
NE Race LUX
  3º stage Tour de Hokkaido 2.2 JPN
  6º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  1º stage Tour de la Côte d'Ivoire 2.2 CIV
  6º stage Tour de Maurice
Tour of Mauritius
NE MRI
  4º stage Tour de Moselle NE FRA
  8º stage Tour of Britain
Daily-Express Tour
2.HC GBR
  1º stage Tour of China I 2.1 CHN
  Venado Tuerto
Clásica de Venado Tuerto
NE Race ARG
  4º stage Volta Ciclista Provincia de Valencia, Elite/U23 NE ESP
  21º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  4º stage Vuelta de la Juventud Costa Rica NE CRC
  Wiekevorst, Cyclo-cross, Cat. B NE Race BEL

  2º stage Tour de la Côte d'Ivoire 2.2 CIV
  1º stage Vuelta a Antioquia NE COL
  Zwevegem
Grote Prijs Marcel Kint
1.2 Race BEL

  Desselgem
GP Briek Schotte
NE Race BEL
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Ukraine CN UKR
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Ukraine (F) CN UKR
  3º stage Tour de la Côte d'Ivoire 2.2 CIV
  1º stage Tour de Poyang Lake NE CHN
  2º stage Tour of China I 2.1 CHN
  1º stage Tour of Denmark
Ronde van Denemarken
2.HC DEN
  Villaviciosa (a)
Circuito Nuestra Señora del Portal
NE Race ESP
  2º stage Vuelta a Antioquia NE COL

  GP de Wallonie 1.1 Race BEL
  Lissone
Coppa Agostoni
1.1 Race ITA
  Sint-Pauwels NE Race BEL
  4º stage Tour de la Côte d'Ivoire 2.2 CIV
  2º stage Tour de Poyang Lake NE CHN
  2º stage Tour of Denmark
Ronde van Denemarken
NE DEN
  3º stage Vuelta a Antioquia NE COL

  Brno, Madison
Grand Prix Favorit
Class 2 CZE
  Brno, Madison (F)
Grand Prix Favorit
Class 2 CZE
  Brno, Madison, Juniors
Grand Prix Favorit
Class 2 CZE
  Brno, Madison, U23
Grand Prix Favorit
Class 2 CZE
  Brno, Madison, U23 (F)
Grand Prix Favorit
Class 2 CZE
  Legnano
Coppa Bernocchi
1.1 Race ITA
  National Championship, Track, Madison, Elite, Switzerland (F) CN SUI
  5º stage Tour de la Côte d'Ivoire 2.2 CIV
  3º stage Tour de Poyang Lake NE CHN
  3º stage Tour of China I 2.1 CHN
  3º stage Tour of Denmark
Ronde van Denemarken
2.HC DEN
  1º stage Volta a Galicia NE ESP
  4º stage Vuelta a Antioquia NE COL

  Koolskamp
Kampioenschap van Vlaanderen
1.1 Race BEL
  National Hill Climb Championship, Road, ITT, Elite, Slovakia NE SVK
  New Haven
New Haven GP
NE Race USA
  6º stage Tour de la Côte d'Ivoire 2.2 CIV
  4º stage Tour de Poyang Lake NE CHN
  4º stage Tour of China I 2.1 CHN
  4º stage Tour of Denmark
Ronde van Denemarken
2.HC DEN
  2º stage Volta a Galicia NE ESP
  5º stage Vuelta a Antioquia NE COL

  1º stage Amy's Otway Tour NE AUS
  Barcelona, Keirin
TROFEU CIUTAT DE BARCELONA-Memorial Miquel Poblet
Class 2 ESP
  Barcelona, Keirin (F)
TROFEU CIUTAT DE BARCELONA-Memorial Miquel Poblet
Class 2 ESP
  Blangy NE Race FRA
  Boston, Criterium
TD Bank Mayors Cup
1.CRT USA
  Huddinge
Sista Chansen
NE Race SWE
  Kampenhout
GP Raymond Impanis - Kampenhout Interclub
1.HC BEL
  Knesselare, Cyclo-cross, Cat. B NE Race BEL
  Mankayane
Khemani Road Classic
NE Race SWZ
  Marco Pantani Memorial 1.1 Race ITA
  Pensacola Classic NE USA
  Praha (f)
Visegrad 4 Bicycle Race - GP Czech Republic
1.2 Race CZE
  Sefton
Sefton Classic
NE Race NZL
  7º stage Tour de la Côte d'Ivoire 2.2 CIV
  5º stage Tour de Poyang Lake NE CHN
  5º stage Tour of Denmark
Ronde van Denemarken
2.HC DEN
  Twizel - Timaru NE Race NZL
  3º stage Volta a Galicia NE ESP
  Vorselaar, Cyclo-cross, Cat. B NE Race BEL

  Belize City
Albert/Regent Street Criterium
NE BIZ
  Bozcaada NE Race TUR
  Buenos Aires (a)
Aniversario CC La Nación
NE Race ARG
  Cinquale, Juniors
Trofeo Buffoni
1.1MJ Race ITA
  Düsseldorf
Rund um die Kö
NE Race GER
  Feiring
Feiringrittet
NE Race NOR
  Isbergues
GP d'Isbergues
1.1 Race FRA
  Ligny, Amateurs NE Race BEL
  Londerzeel (c)
Londerzeel-Linde
NE Race BEL
  Macapá
Yazigi Open
NE Race BRA
  Meerle
Meerle-Hoogstraten
NE Race BEL
  Momignies (a)
GP Momignies Interclub, Memorial F. Leners
NE Race BEL
  Montevideo (a)
Apertura Federación de Montevideo
NE Race URU
  National Championship, Road, Elite, Trinidad & Tobago CN TRD
  Odder (a) NE Race DEN
  Oosterhout (a)
Ronde van de Molen
NE Race NED
  Passendale
GROTE KERMISPRIJS
NE Race BEL
  Poconé
Volta Ciclística Transpantaneira
NE BRA
  Polkowice - Wrocław
Visegrad 4 Bicycle Race - GP Polski Via Ordra
1.2 Race POL
  Saint John
Folly Hill
NE Race ANT
  Skopje
Trofej Skopje
NE Race MKD
  9º stage Torneo CC Bicileo Trujillo NE PER
  6º stage Tour de Poyang Lake NE CHN
  5º stage Tour of China I 2.1 CHN
  Västeras (a)
Västmanlands 4-dagars / Anundsloppet
NE Race SWE
  4º stage Volta a Galicia NE ESP
  Wangen, Criterium NE GER
  World Championship, Road, TTT, Elite CM
  World Championship, Road, TTT, Elite (F) CM
  Zacapu
Clásica Zacapu
NE Race MEX
  Zaldivia (a)
Zaldibia Sari Nagusia
NE Race ESP

  Asian Indoor and Martial Art Games, Track, Keirin, Elite JR Regional Championship
  Asian Indoor and Martial Art Games, Track, Pursuit, Elite (F) JR Regional Championship
  National Championship, Track, Stayers, Elite, France CN FRA
  1º stage Tour de Molvccas 2.2 INA
  Viane
GP Paul Borremans - Viane-Geraardsbergen Individueel
NE Race BEL
  World Championship, Road, ITT, Juniors (F) CM
  World Championship, Road, ITT, U23 CM

  Collecchio
Coppa Collecchio
NE Race ITA
  Nieuwerkerken (a)
Nieuwerkerken-Aalst
NE Race BEL
  2º stage Tour de Molvccas 2.2 INA
  7º stage Tour de Poyang Lake NE CHN
  1º stage Tour de Timor, Mountainbike NE Stage TLS
  1º stage Tour of China II 2.1 CHN
  Vichte
Textielprijs - Vichte Individueel
NE Race BEL
  World Championship, Road, ITT, Elite (F) CM
  World Championship, Road, ITT, Juniors CM

  Lichtervelde
Omloop van het Houtland
1.1 Race BEL
  3º stage Tour de Molvccas 2.2 INA
  8º stage Tour de Poyang Lake NE CHN
  2º stage Tour of China II 2.1 CHN
  1º stage Vuelta a San Carlos NE CRC
  Prologue Vuelta de la Juventud Guatemala NE GUA
  World Championship, Road, ITT, Elite CM

  Stekene
GP Eugeen Roggeman - Stekene Individueel
NE Race BEL
  4º stage Tour de Molvccas 2.2 INA
  9º stage Tour de Poyang Lake NE CHN
  3º stage Tour of China II 2.1 CHN
  2º stage Vuelta a San Carlos NE CRC
  1º stage Vuelta de la Juventud Guatemala NE GUA

  1º stage Clásico RCN NE COL
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Georgia CN GEO
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Greece CN GRE
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Greece (F) CN GRE
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Georgia CN GEO
  5º stage Tour de Molvccas 2.2 INA
  10º stage Tour de Poyang Lake NE CHN
  4º stage Tour of China II 2.1 CHN
  3º stage Vuelta a San Carlos NE CRC
  2º stage Vuelta de la Juventud Guatemala NE GUA

  Avusy
Le Défi Boscardin
NE Race SUI
  1º stage Battle on the Border NE AUS
  Harelbeke
Harelbeke IC 2
NE Race BEL
  1º stage National Capital Tour NE AUS
  National Championship, Track, Madison, Elite, Czech Republic CN CZE
  National Championship, Track, Madison, Elite, Czech Republic (F) CN CZE
  National Championship, Track, Madison, Juniors, Czech Republic CN CZE
  National Championship, Track, Madison, Juniors, Czech Republic (F) CN CZE
  National Championship, Track, Madison, U23, Czech Republic CN CZE
  National Championship, Track, Madison, U23, Czech Republic (F) CN CZE
  Ottoland
Ronde van Ottoland
NE Race NED
  Paris - Vierzon NE Race FRA
  Pregrada, Criterium
BK Perfa
NE CRO
  1º stage Suzhou Yangcheng Lake Station NE CHN
  Taipei
Tour of Taipei Challenge
NE Race TPE
  Tienen
Tienen-Potterie / Open
NE Race BEL
  11º stage Tour de Poyang Lake NE CHN
  1º stage Tour du Gévaudan
Gevaudan
2.2 FRA
  Varsenare NE Race BEL
  4º stage Vuelta a San Carlos NE CRC
  3º stage Vuelta de la Juventud Guatemala NE GUA

  Belém (a)
Prova Coronel Fontoura
NE Race BRA
  Dongen (a)
Ronde van Midden Brabant
NE Race NED
  Gooik (a)
Gooikse Pijl
1.2 Race BEL
  Köln (g)
Köln-Eigelstein / Rund an Egelsteintorburg
NE Race GER
  Kolsassberg NE AUT
  Lisse
Ronde van Lisse
NE Race NED
  Marigny
Duo Normand
1.1 Race FRA
  National Championship, Road, Elite, Honduras NE HON
  National Championship, Road, ITT, Elite, Botswana CN BOT
  Paderno
Trofeo Gianfranco Bianchin
NE Race ITA
  Paris - Chauny 1.2 Race FRA
  2º stage Pilis Kupa Hegyi Idofutam NE HUN
  Port of Spain
Newsday Republic Day Classic
NE Race TRD
  7º stage Pre-Vuelta Nicaragua NE NIC
  Stokenchurch
John Walker Memorial
NE Race GBR
  5º stage Tour of China II 2.1 CHN
  Vatternrundan NE Race CHN
  Velaine, Amateurs
Velaine-sur-Sambre
NE Race BEL
  5º stage Vuelta a San Carlos NE CRC
  4º stage Vuelta de la Juventud Guatemala NE GUA
  Windhoek
Pedal Power 5
NE Race NAM
  World Championship, Road, Elite CM World Championship

  Castelfranca di Sopra
Ruota d'Oro - Castelfranca di Sopra GP Festa del Perdono
1.2 Race ITA
  1º stage Giro della Toscana 2.1 ITA
  1º stage Tobago International NE TRD

  Berlare
Memorial Fred De Bruyne - Berlare Individueel
NE Race BEL
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Canada CN CAN
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Canada (F) CN CAN
  1º stage Tour de Ijen 2.2 INA
  1º stage Tour do Rio
Volta de Campos
2.2 BRA
  1º stage Turul Dobrogei NE ROM

  Peccioli
Coppa Sabatini
1.1 Race ITA

  1º stage Usole Stage Race NE RUS

  Aigle
Trois Jours d'Aigle
3D SUI
  Aigle (F)
3 Jours d'Aigle
3D SUI
  Aigle, Juniors
3 Jours d'Aigle
3D SUI
  Aigle, U23
3 Jours d'Aigle
3D SUI
  1º stage Almaty
Kivilev Memorial, Tour of Almaty
2.1 KAZ
  Assendelft NE Race NED
  Bologna
Giro dell'Emilia
1.HC Race ITA
  Bologna (F)
Giro dell Emilia
1.1WE Race ITA
  5º stage Calder Stewart Elite Series
Benchmark Homes Tour
NE NZL
  1º stage Doble Arequipa - Mollendo NE PER
  Kacergine NE Race LTU
  Plzen
Czech Pohar
NE Race CZE
  Poperinge
Omloop Eurometropool
1.1 Race BEL
  Ramnicu Valcea
Eroica
NE Race ROM
  1º stage Rocky Mountain Stage Race NE USA
  Schörfling, Chrono NE AUT
  Tønder NE Race DEN
  Törökbalínt
Memorial Riczu Imre
1.2 Race HUN
  WB Coast Classic NE Race NAM